Дома Здравје Зошто јаткастите плодови се најдобрата храна за мозокот?

Зошто јаткастите плодови се најдобрата храна за мозокот?

438
0


Постои обемна листа на намирници кои се добри за здравјето на мозокот. Но, кога треба да избереме само една храна, експертите се согласуваат дека тоа би било орев.


Зошто оревите се одлични за здравјето на мозокот?
Невролозите д-р Дин Шерзаи и д-р Ајеша Шерзаи изјавија за mbg : „Оревите се апсолутно вкусни и изгледаат како мозок“.

„Овие јаткасти плодови се неверојатен извор на полинезаситени масти кои се неверојатно важни за интегритетот на милиони и милиони гранки на малите артерии кои снабдуваат кислород и храна до различни делови од нашиот мозок.

Едно истражување покажува дека полинезаситените масти (особено омега-3) можат да го намалат стресот, а друго покажува дека исхраната богата со омега-3 масни киселини може да помогне да се промовира здрава емоционална рамнотежа и позитивно расположение. Конечно, податоците покажуваат дека исхраната богата со омега-3 масни киселини може да ја намали зачестеноста и сериозноста на главоболките кај луѓето кои страдаат од мигрена.

„Постојат некои студии кои покажаа дека луѓето кои редовно јадат јаткасти плодови имаат подобро здравје на мозокот во смисла на помал ризик од деменција“, додава Дин. Оревите се богати со хранливи материи здрави за мозокот и минерали како што се влакна, селен, магнезиум и калиум, „и сето тоа се наоѓа во овој прекрасен мал орев“, вели Ајеша.

Како да јадете повеќе јаткасти плодови?
Факт е дека оревите лесно се вклучуваат во разни рецепти „Можете да ги ставите во салата, да направите десерти од нив или да ги јадете како закуска…“ објаснува Ајша.

„Еден од моите омилени десерти досега е питата со лимета, со основа направена од ореви“, вели Дин. Или само земете грст сурови ореви за да ги грицкате – можеби наједноставната закуска за мозокот.

Заклучок
Изобилството на храна може да го подобри здравјето на вашиот мозок, но ако Шерзаи треба да изберат само една закуска, тоа би биле јаткастите плодови. Овие јаткасти плодови во облик на мозок содржат влакна и омега-3 масни киселини, кои се одлични за вашиот мозок, а можете да ги вклучите во мноштво едноставни рецепти.

Претходна објаваШто да направите кога ќе стапите во близок контакт со лице со коронавирус?
Следна објаваМентално здравје „Синдромот на скршено срце“ погодува се повеќе жени

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име