Дома Health Зошто цинкот е важен минерал?

Зошто цинкот е важен минерал?

408
0

На телото му се потребни минерали и витамини за оптимално функционирање. Еден од основните минерали е цинкот, а тој се наоѓа во храната во мали количини. На телото не му требаат поголеми количини на цинк, па постои можност за недостаток. Цинкот е важен за многу процеси во организмот. Го поддржува функционирањето на клетките и им помага на ензимите да си ја завршат својата работа, пишува Medical News Today.

Цинкот е важен за: зајакнување на имунолошкиот систем, помагање при клеточна делба, заздравување на рани и одржување на сетилата за мирис и вкус.


Цинкот е исто така важен за човечкиот раст и развој. Значи, тоа е многу важно во бременоста. Човечкото тело нема залихи на цинк, затоа е важно редовно да се јаде за да се избегнат недостатоци.

Недостаток на цинк
Симптомите на недостаток на цинк обично се поврзани со улогите што ги игра цинкот во телото. Некои од најчестите симптоми на недостаток на цинк вклучуваат:
– губење на апетит,
– побавен раст од очекуваниот,
– слаб имунолошки систем,
Тежок недостаток на цинк може да предизвика некои други симптоми како што се:
– дијареја,
– лезии на окото и кожата,
– чувство на поспаност,
– губење на вкус,
– опаѓање на косата,
– тешко заздравување на раните,
– необјаснето губење на тежината,

Храната е важна
Постарите луѓе можат да имаат недостаток на цинк бидејќи можеби не консумираат храна што го содржи. Сепак, некои лекови можат да го зголемат ослободувањето на цинк во телото.
Храна што може да го зголеми внесот на цинк:
– школки,
– пилешко месо,
– говедско месо,
– збогатени житни култури,
– грав,
– јогурт,
– наут,
– овес,
– млеко,

Вишок цинк
Исто како што има проблеми со недостаток на цинк, едно лице може да има и премногу цинк во организмот. Ова обично се случува кога некое лице зема цинк во форма на додатоци. Прекумерниот внес на цинк може да предизвика симптоми како гадење и повраќање до ослабен имунолошки систем. Поради оваа причина, луѓето постари од 19 години не треба да земаат повеќе од 40 мг цинк на ден.

Претходна објаваПротив песимизмот, три совети
Следна објаваЕден од највредните лекови од природата – Коприва…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име