Дома Психолошки совети Зошто успешните луѓе често читаат биографии и автобиографии?

Зошто успешните луѓе често читаат биографии и автобиографии?

208
0

Една од омилените работи што работодавците сакаат да ја прашуваат на интервју за работа нема никаква врска со работата, туку со животните навики.

Самиот чин на читање може да има значителни придобивки, од подобрување на здравјето до зголемување на капацитетот за емпатија и стратешко донесување одлуки.

Но, ако некогаш сте прочитале за навиките на успешните луѓе, веројатно сте забележале дека тие со најмногу читаат биографии и автобиографии.

Поранешниот дизајнер на брендот „Ер Jордан“ и основач на академијата за дизајн на чевли „Пенсоле“, вели дека својот успех и го должи на инспиративната биографија на Джеки Робинсон.

– Она што ми одговараше тука беше дека Джеки не беше најталентираниот играч. Не стануваше збор само за неговите физички способности, туку и за неговата ментална сила …

Тој требаше да издржи повеќе од другите играчи и тоа е она што го научив од него , рече тој еднаш за страницата „Фасткомпани“.

Елон Маск, предмет на биографија која набргу стана бестселер, зборуваше безброј пати за неговата љубов кон биографиите на големите пронаоѓачи и претприемачи, особено на Хауард Хјуз, Бенџамин Френклин, Алберт Ајнштајн и Никола Тесла.

Биографијата на Бенџамин Френклин е една од подобрите и се смета дека влијаела на многу животи на успешни луѓе. Неколку одлични биографии на Александар Хамилтон се однесуваат на книги што можат да се наречат „скриена самопомош“.

Приказните за човечките животи се единствениот вистински лек за ароганцијата. Кога размислувате за тоа низ што требаа да поминат вашите претходници за да успеат, сфаќате дека нема простор за наведување на главата пред неволјите и дека нема срам ако сакате да успеете на искрен начин.

Модел за успех.

Нас луѓето, нè привлекуваат приказни за луѓето и нивните животи. Помеѓу покажувањето што е можно и како следат успесите, биографиите можат да ни помогнат да видиме како големите умови размислуваат на начин на кој учебниците не можат да ни покажат.

Претходна објава6 намирници кои ќе ве стоплат и ќе ве одржат здрави!
Следна објаваСите придобивки од слаткиот компир: Го зајакнува срцето, го намалува холестеролот и ризикот од дијабетес!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име