Дома Здравје Зошто се блокира само една ноздра?

Зошто се блокира само една ноздра?

209
0

Иако ова е вообичаена појава, ништо не е почудно од чувството дека едната ноздра е целосно затната, а другата е совршено чиста. Ова може да се случи кога сте болни или ако страдате од алергии, но и навидум без причина кога ќе се разбудите.

Постојат неколку причини зошто тоа може да се случи, според отоларингологот Ентони Корнет.

Нормален назален циклус

Д-р Корнета вели дека телото природно поминува низ назален циклус, во кој застојот наизменично се менува помеѓу двете ноздри. Ова се случува кога носната празнина, која го чисти и навлажнува воздухот што го дишеме, се блокира.

„Ова може да се случи и кога штекерот е повеќе отечен од едната страна од другата поради алергии“, вели докторот и препорачува користење назален стероид или спреј со антихистаминик.

Ако проблемот продолжи и го нарушува квалитетот на вашиот живот, време е да посетите лекар.

Спиење на страна

Спиењето на страна е најудобната положба за многумина, но ако често имате проблем со блокирани ноздри, можеби ќе сакате да размислите за промена на положбата во која спиете. Д-р Корнета предлага да спиете во малку подигната положба.

Отстапување на септумот

Носната преграда се наоѓа во средината на носот и ги дели десната и левата носна празнина, објаснува д-р Корнета.

Девијација на септумот се јавува кога оваа преграда е искривена или деформирана. Кога тенкиот ѕид што ги дели вашите ноздри ќе се помести на едната страна, ноздрите добиваат различни големини. Дишењето низ тесна ноздра е тешко и може да создаде чувство дека едната страна од вашиот нос е хронично блокирана.

„Тоа е честа состојба и ретко е нечија преграда да е совршено исправена. Отстапениот септум не мора да биде поврзан со траума. Често е поради тоа што нашите коски на лицето растат и се развиваат. За корекција на отстапениот септум потребна е операција. Ако сте загрижени дека имате отстапен септум, разговарајте со вашиот лекар“, советува тој.

Назални полипи

Полипите можат да растат во носот и да го попречат дишењето. Оториноларингологот вели дека состојбата има и други симптоми, како притисок на челото и губење на сетилото за вкус и мирис.

“Тие обично произлегуваат од алергии, но не секогаш. Доколку ги почувствувате овие симптоми, посетете лекар. Тој, откако ќе ги дијагностицира полипите, ќе ви препише спреј за нос, орални лекови, а во некои посериозни случаи и стероидни инјекции или операција.” вели д-р Корнета.

Кога треба да побарате медицинска помош?

Затнатиот нос е чест проблем. Тоа може да влијае на секојдневниот живот на една личност, а често влијае и на сонот. Постојат многу назални и орални лекови кои луѓето можат да ги пробаат без рецепт.

Меѓутоа, ако назалната конгестија значително влијае на квалитетот на животот, дефинитивно треба да посетите лекар“, пишува Pop Sugar, пренесува index.

Претходна објаваТри совети кои ќе ви помогнат да заспиете
Следна објаваКАФЕ – МАГИЧЕН напиток: Го намалува ризикот од хронично заболување на овој ОРГАН!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име