Дома Родители и деца Зошто правилната исхрана е важна за дигестивниот систем и имунитетот на детето?

Зошто правилната исхрана е важна за дигестивниот систем и имунитетот на детето?

177
0

Закуски, бонбони и газирани сокови – тие се омилени за најмалите, и вистински кошмар за родителите! Храната што ја консумираат малите деца може значително да влијае на дигестивниот систем, но и на имунитетот.

Затоа, исклучително е важно да се избере вистинската храна од рана возраст. Сите знаеме дека храната што ја јадеме има значително влијание врз нашиот имунитет. Но, не е на одмет да го повториме овој факт кога станува збор за нашите најмлади.

Што да јадете за здрав имунитет? Подолу претставуваме храна што одговара на имунитетот на децата и возрасните.

Свежите слатки пиперки можат да содржат до пет пати повеќе витамин Ц отколку портокалите. Тие се добар извор на диетални влакна, а исто така се богати со витамини од групата Б.Супа со додаток на пилешко или спанаќ ќе го снабди телото со железо што го подобрува имунитетотКиви е богата со растителни влакна, па како таква ќе има корисен ефект врз дигестивниот систем. Покрај тоа, ова супер овошје е исклучително богато со фитонутриенти кои имаат корисен ефект врз здравјето и имунитетот.

Првите три години од животот се клучни за развојот на имунолошкиот систем на детето. Затоа е важно уште од рана возраст да се учат на мали деца здрави навики во исхраната. Покажете му на вашето дете со ваш сопствен пример како здравата храна може да биде исклучително вкусна!

Влакна за здрав дигестивен системВлакната се клучна состојка во здрав дигестивен систем за деца и возрасни. Тие помагаат во одржување на нормалната функција на дигестивниот тракт затоа е важно да ги консумирате секојдневно.

Затоа е важно уште од рана возраст да се учат на малите деца здрави навики во исхранатаНутриционистите ве советуваат во вашата исхрана, како и во исхранатана вашето дете да ги вклучите:

Овошје како јаболка и портокали

Мешунки и грашок

Ореви и бадеми

Претходна објаваПосле крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот…
Следна објава9 штетни навики од кои треба да се ослободите за да ја зачувате својата младост!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име