Дома Здравје Зошто портокалите се совршен избор за ужина?

Зошто портокалите се совршен избор за ужина?

336
0

Едно од најпопуларните овошја за ужина е портокалот, и тоа со добра причина.

Прво и најважно – портокалот е одличен извор на витамин Ц.

Еден среден портокал може да задоволи околу 72% од дневните потреби за витамин Ц. И зошто е овој витамин толку важен? Една од причините е дека витаминот Ц е всушност антиоксиданс кој игра клучна улога во одбраната на организмот од штетните ефекти на слободните радикали.
Исто така, го намалува воспалението во состојби поврзани со имунитетот, како што е артритисот. Иако оваа информација е контроверзна, истражувањата сугерираат дека витаминот Ц игра важна улога во зајакнувањето на имунитетниот систем, го штити организмот од настинка, кашлање или какви било други вообичаени инфекции.

Портокалите содржат дури 170 различни фитонутриенти и повеќе од 60 различни флавоноиди, од кои многу имаат антиинфламаторни, антиканцерогени и антиоксидантни својства. Овие соединенија спречуваат формирање на тромбови. Исто така се добар извор на влакна, витамини А и Б, аминокиселини, бета каротен, пектин, калиум, фолна киселина, калциум, цинк, железо, манган, фосфор и натриум.
Покрај тоа што се вкусни и добри за вас и вашето здравје, портокалите се добри и за деца за кои се препорачува консумирање од една година.

Исто така е важно да се напомене дека кога ќе исечете портокал, не ги отстранувате белите влакна што остануваат на кожата . Тие се многу хранливи, ги ублажуваат проблемите со дишењето, го подобруваат варењето и хигиената на усната шуплина.

Претходна објаваЧоколадни банани со кикирики…
Следна објаваСочен колач со јаболка…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име