Дома Life Зошто понекогаш се чувствуваме како да паѓаме кога заспиваме?

Зошто понекогаш се чувствуваме како да паѓаме кога заспиваме?

336
0

Зошто понекогаш се чувствуваме како да паѓаме кога заспиваме?

Неверојатни 70 проценти од луѓето велат дека доживеале заспивање па како да паѓаат кога конечно не заспале, но малкумина разбираат што е тоа и зошто се случува.

Безопасната и релативно честа сензација е позната како хипничен грч или почеток на спиење. Ова се случува кога телото доживува ненадејни мускулни контракции, слично како кога скока кога е исплашено.

Која поза за спиење е најдобра за здравјето?

Истражувачите навистина не знаат со сигурност што предизвикува хипнични грчеви, но тие имаат неколку теории.

„Истражувачите се сомневаат дека кога заспиваме, понекогаш има дефект помеѓу нервите во ретикуларното мозочно стебло, што создава одговор што доведува до хипничко грчење“, пишува Sleep Foundation.

„На пример, може да се случи кога вашите мускули целосно се релаксираат, иако ова е нормален дел од заспивањето, вашиот мозок погрешно да претпостави дека всушност паѓате и да реагира со мускулни грчеви. Исто така, можно е хипничните грчеви да се физичка реакција на сликите слични на соништата што ги придружуваат“.

Експертите за спиење сугерираат дека прекумерното консумирање кофеин, консумирање стимуланси, енергично вежбање пред спиење, емоционален стрес и недостаток на сон може да ја зголемат веројатноста за појава на хипнични грчеви

Претходна објаваСушење облека на радијатори – да или не?
Следна објаваШто е „предупредувачки мозочен удар“ и кои се неговите први симптоми?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име