Дома Здравје Зошто омикрон се шири толку брзо?

Зошто омикрон се шири толку брзо?

461
0

Омикрон полесно го избегнува имунитетот на домаќинот отколку делта варијантата на коронавирусот, што исто така објаснува зошто се шири побрзо, според данската студија објавена минатата недела.

Откако омикронот беше откриен во ноември, научниците брзаат да откријат дали предизвикува поблаги симптоми на болеста и зошто изгледа позаразно од делта.

Постојат различни причини зошто вирусот може полесно да се пренесе. На пример, колку долго останува во воздухот, колку е способен да се залепи за клетките и колку добро го избегнува имунолошкиот систем на домаќинот.

Истражувањето предводено од научници од Универзитетот во Копенхаген, Данска за статистика и Серумскиот институт Statens (SSI) сугерира дека главната причина за брзото ширење на оваа варијанта на вирусот е неговата способност да го избегне имунитетот добиен од вакцини.

„Нашите наоди потврдуваат дека брзото ширење на омикрон може да се припише на способноста да се заобиколи имунитетот, наместо на вроденото зголемување на преносливоста“, велат истражувачите.

Данските научници претходно заклучија дека кај вакцинираната популација, омикронот е помеѓу 2,7 и 3,7 пати позаразен од делта.

Иако полесно се пренесува, омикронот предизвикува поблага форма на болеста, изјави за медиумите Тајра Гроув Краузе, технички директор на SSI.

Таа додаде дека ризикот од хоспитализација поради омикрон е за половина помал отколку кога станува збор за делта, но поради поголемиот број заразени, здравствените системи се уште се под притисок.

Слични податоци се појавуваат и во други омикронски студии.

Претходна објаваПравославните христијани денеска го празнуваат Св. Василиј Велики
Следна објаваРецепт: белгиски вафли

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име