Дома Живот Зошто ни се спие кога врне? И дали е можно да се...

Зошто ни се спие кога врне? И дали е можно да се победи поспаноста во дождлив ден?

413
0

Ако не функционирате кога врне и сакате да поминете дождлив ден под ќебе, не сте сами….


Нема потешка работа на светот од тоа да оставите топол кревет во дождливо утро .
Штом пристигне есента, деновите се скратуваат, температурите паѓаат, а капките дожд ја создаваат најубавата приспивна песна додека паѓаат на прозорецот од спалната соба.
Ако имате проблеми со функционирањето кога врне и сакате да поминете дождлив ден под ќебе во слатки соништа, не грижете се, не сте сами.

Истражувањата потврдија дека повеќето луѓе го имаат истиот проблем, а науката објасни зошто тоа ни се случува.

Едноставно кажано, нашите тела се во склад со природата. Деноноќниот ритам е таканаречениот природен часовник вграден во нашиот мозок. Ги контролира биолошките процеси како што се спиењето и апетитот и тешко е да се борите со него. Токму затоа можеме да кажеме дека не скрши заморот.


Луѓето обично се во полошо расположение кога врне.
Биологијата е полна со објаснувања зошто се чувствуваме толку поспани кога врне. На пример, науката постојано потврдува дека постои врска помеѓу времето и нашата емоционална состојба. Студијата од 2011 година потврди дека девет проценти од луѓето полесно се лутат кога врне, а истите животни ситуации не ги вознемируваат до тој степен за време на сончевите денови.

Оваа ситуација е поврзана со ултравиолетова светлина, или недостатокот на таа светлина. Како и повеќето живи суштества, на луѓето им е потребна светлина за да функционира. Докажано е дека сончевата светлина го зголемува нивото на серотонин, хормонот на среќата што ни недостасува за време на дождливите денови.

Пригушеното светло исто така ја стимулира епифизата да произведува мелатонин, хормон кој го регулира гореспоменатиот деноноќен ритам. Кога мелатонин се зголемува, природно се чувствуваме поспани. Затоа луѓето кои патат од несоница го користат овој хормон како терапија.


Виновникот за нашата поспаност кога врне е влажноста. Во деновите кога дождот го прави воздухот тежок и леплив, влажноста може да биде изнемоштена за механизмите на телото да се оладат, вели д-р Мишел Дреруп, директор на бихејвиоралната медицина за спиење во Клиниката во Кливленд.

Објектот што е во мирување останува во мирување. Ако решиме цел ден да гледаме Нетфликс затоа што врне, нема да направиме ништо за да ја елиминираме поспаноста, забележува д-р Дреруп, а ќе бидеме уште попоспани и летаргични. Доколку секојдневните обврски ни дозволуваат да го поминеме вака денот, треба да го прифатиме и да уживаме.


Како да го победите блузот со дождлив ден?
Доколку сеуште не можете да си го дозволите овој луксуз, еве неколку совети кои ќе ви помогнат да го победите дождливиот дневен блуз.

Иако не звучи како избор број еден, особено во мрачен и студен ден, кратка физичка вежба, како едноминутно истегнување, е најдобриот начин да се победи поспаноста од дожд.

Ако се чувствувате поспано на работа, тргнете се од работната маса, прошетајте и разговарајте со колегите. Најдобар начин е да прошетате со колешката неколку минути, со разговор.

Поминете време надвор. Без разлика што е облачно и мрачно, светлината сепак позитивно ќе влијае на вас. Излезете на тераса и одвојте неколку минути за да дишете свеж воздух. Затворена и темна соба е вашиот најголем непријател.

Претходна објаваДали знаете зошто некои луѓе се леваци?
Следна објаваПравославните верници слават Собор на Свети Архангел Михаил

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име