Дома Здравје Зошто ни е потребен мирен сон? 5 природни чаеви за полесен сон.

Зошто ни е потребен мирен сон? 5 природни чаеви за полесен сон.

377
0

Немојте веднаш да прибегнувате кон лекови, туку истражете ги сите природни решенија за полесен сон.

Спиењето е пресудно за функцијата на целиот организам бидејќи ги обновува и освежува умот и телото и ни овозможува да имаме повеќе енергија и да бидеме попродуктивни во текот на денот, поради што уште подобро ќе го користиме времето кога сме будни.

Иако постојано слушаме и читаме за важноста на регулираниот ритам на спиење, всушност малкумина од нас на крајот го сфаќаат сериозно. Живееме во исклучително бурно темпо на живот, во кое се трудиме да внесеме сè што можеме во денот, па не е чудно што барем во некоја фаза од животот имаме проблеми со несоница.

Зошто сонот е важен?

Ако не спиете, постои поголем ризик од дебелеење.

Недостатокот на квалитетен сон го поврзуваме со неурамнотежени хормони, слаба мотивација за физичка активност и носење лоши одлуки кога станува збор за изборот на храна.

Ако не спиете, ќе бидете деконцентрирани.

Непроспиените ноќи предизвикуваат слаба меморија и деконцентрација, што не е изненадувачки бидејќи спиењето е важно за различни функции на мозокот.

Ако не спиете, постои поголем ризик од срцеви заболувања и мозочен удар.

Ако не спиете доволно, имате многу поголем ризик од срцеви заболувања или мозочен удар од оние кои спијат седум до осум часа навечер.

Ако не спиете, вашиот имунолошки систем ќе се исклучи.

Вашето тело треба да се наполни со енергија и да се подготви за нов ден. Во спротивно, го ослабува не само вашето тело, туку и вашиот имунолошки систем, а ќе биде потешко да се борите кога ќе го нападнат лоши вируси и бактерии. Докажано е дека дури и мало губење на сонот може да ја наруши функцијата на имунолошкиот систем.

Природните техники со мал континуитет можат да ги поправат, па дури и трајно да ги подобрат работите. Доколку не е потребно, не преминувајте на апчиња за спиење додека не ги испробате сите природни методи. Токму затоа, подолу ви пренесуваме неколку ефективни решенија за подобар сон.

5 природни чаеви за полесен сон:

Чај од камилица

Камилицата се користи со векови во традиционалната медицина. Благодарение на неговите многубројни лековити состојки, како што се апигенин и бисаболол, често се меша со други билки (по можност маточина) за да се направи врвен пијалок за здрав сон.

Чај од лаванда

Растението лаванда има способност да ја намали анксиозноста, стресот и постоперативните болки, а сите овие работи придонесуваат за појава на несоница. Лавандата го опушта телото и мириса прекрасно.

Чај од маточина

Маточината се користи во борбата против нарушувањата на спиењето уште од средниот век. Маточината има способност да го смирува умот и да ја намали анксиозноста. Плус, има одличен вкус.

Чај Роибос

Роибос е вид на чај од Јужна Африка. Богат е со железо и магнезиум, а се верува дека овие минерали помагаат во борбата против несоницата.

Чај од валеријана

Валеријаната е едно од ретките растенија кои всушност имаат седативни својства, но на најбезбеден и најприроден можен начин. За попријатен вкус, слободно додадете уште една билка како нане, камилица или кантарион. Чајот од нане е исто така еден од чаевите кои покажале смирувачко дејство.

Google search engine
Претходна објаваПроблем со колена: Што е причина за загриженост, а што не?
Следна објаваДали децата имаат антитела по инфекцијата со блага форма на вирусот СОВИД-19?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име