Дома Живот Зошто некои луѓе брзо стареат, додека други не, иако се врсници?

Зошто некои луѓе брзо стареат, додека други не, иако се врсници?

757
0

Студија спроведена од научници од Универзитетот во Јужна Калифорнија и анализирани промени во ДНК кај повеќе од 4.000 луѓе на возраст над 57 години, според Дејли мејл .

Експертите тврдат дека некои луѓе стареат толку брзо што нивните тела се 40 години постари од нивната вистинска возраст. Во исто време, физичката возраст на некои луѓе во нивните 60-ти е неколку децении помлада од нивната вистинска возраст.

„Некои луѓе кои имаат 57 или повеќе години изгледаат како да се во своите дваесетти, додека некои се чувствуваат како да се над 100 години“, рече еден од експертите што ја спроведуваат студијата, д-р Ајлин Криминс .

Промените во гените ги проучува епигенетиката, а научниците анализираат кои навики можат негативно да влијаат на ДНК. Научниците открија дека еден 66-годишник може да има биолошка возраст од 114 години, а друг 59-годишник од 23 години.

„Луѓето веруваат дека основниот процес на стареење е под влијание на когнитивниот пад, болеста и попреченоста“, тврди Криминс.

Но, истражувањето покажа дека стареењето е под влијание на пушењето, стресот и дебелината. Имено, дебелината го забрзува стареењето за 18 месеци.

Претходна објаваРЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Десерт со јаткасти плодови и капучино
Следна објаваМалку интересно – дали ги знаете овие факти за снегот?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име