Дома Живот Зошто на некои луѓе им е секогаш студено?

Зошто на некои луѓе им е секогаш студено?

919
0

На некои луѓе им е секогаш студено, без разлика на температурата и сезоната. Постојат неколку можни причини зошто поединците често чувствуваат студ.

Д-р Арти Агарвал откри некои од можните причини за оваа здравствена појава.

Недостаток на мускулна маса

Како прва причина докторот го наведува недостатокот на мускулна маса во однос на целата телесна маса.

Мускулите произведуваат топлина, а ако имате помала телесна маса, телото се обидува да ја зачува топлината со туркање на крвта подалеку од рацете и нозете, што резултира во вашите раце и нозе да бидат ладни“, истакнува таа.

Недостаток на спиење

Таа објаснува како тоа има врска со внатрешниот часовник на нашето тело, кој чувствува кога телото треба да спие и кога треба да биде активно. „Температурата на нашето тело паѓа кога телото ќе одлучи дека ќе спиеме“, објаснува тој.

Значи, ако се чувствувате уморни во текот на денот, вашето тело може да мисли дека ќе спиете и затоа може да почувствувате студ.

Слаба циркулација

Следната можна причина е добро познатата слаба циркулација, на која можат да влијаат многу фактори како пушењето и дебелината. За оние со слаба циркулација, лекарот советува полесна исхрана, вежбање и откажување од пушење.

Недостаток на витамини

Покрај проблемите со циркулацијата, настинката може да биде предизвикана и од недостаток на витамин Б12. Д-р Агарвал вели дека во принцип има доволно во секојдневната храна како што се млекото, говедското месо, туната и сирењето и истакнува дека проблеми со недостаток на овој витамин најмногу ги доживуваат веганите и вегетаријанците.

Освен нив, ризични групи за недостаток на витамин Б12 се анемични, лица кои неодамна оперирале дигестивниот тракт и лица со дигестивни нарушувања.

Губење на тежината и хипотироидизам

Според некои истражувања, наглото слабеење може да доведе до чувство дека на човекот му е постојано ладно, а докторот наведува дека има две причини за тоа.

Прво, поткожните масни наслаги делуваат како штит против студот и ја задржуваат топлината. Друга причина е тоа што драматичното намалување на внесот на калории го забавува телото, кое се труди да заштеди што е можно повеќе енергија.

Агарвал вели дека хипотироидизмот, автоимуна болест на тироидната жлезда, исто така може да доведе до чести настинки. Кај хипотироидизам, тироидната жлезда не произведува доволно хормони, што пак влијае на начинот на кој нашето тело ја користи енергијата.

Претходна објаваОва се најголемите грешки што ги правите кога вашето дете има температура, предупредува педијатарот
Следна објаваСедум начини за природна детоксикација

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име