Дома Нега и убавина Зошто кората од банана е добра за пределот под очите

Зошто кората од банана е добра за пределот под очите

536
0

Бананите се познати како овошје со многу калиум што може да помогне во хидратацијата и да го спречи задржувањето на течности во кожата и затоа е одлично за намалување на отокот и ќесињата околу очите. Покрај тоа, бананите можат да се пофалат и со витамини Ц, Е, Б и А, антиоксиданти кои можат да ги неутрализираат слободните радикали и да ја осветлат кожата.

Како да направите маска
Според советите на лекарот по семејна медицина Биндије Ганди, доволно е да намачкате со згмечена банана на пределот околу очите – ќе ги смири и осветли очните капаци. И можете да се одлучите за трикот Terri Mlotek кој вклучува кора од банана:

Белите влакна од кората од банана изгребете ги со лажица. Измешајте ги влакната со алое вера; ако го немате дома, користете го вашиот омилен хидратантен крем. Добиената маска натопете ја под очите и оставете ја да отстои пет до десет минути пред добро да ја исплакнете со млака вода, советува Тери Млотек

Претходна објаваРЕВОЛУЦИЈА НА ВРАТА / За прв пат во историјата
Следна објаваДомашен оксиметар

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име