Дома Здравје Зошто е добро да јадете една лажица мед пред спиење?

Зошто е добро да јадете една лажица мед пред спиење?

1060
0

Слабеењето и проблемите со спиењето се теми кои ги интересираат (и измачуваат) многумина, а решението би можело да го понуди хибернациската диета, во која процесот на слабеење, како што сугерира името, започнува во текот на ноќта, а исто така ви помага да спиете подобро.

Клучното правило на диетата за хибернација е да земете една до две лажици мед пред спиење , или во топол пијалок, во смути или директно од тегла.

Диетата ја смислил британскиот фармацевт и нутриционист Мајк Мекинес , кој вели дека истовремено делува на подобар сон и слабеење, едноставно користејќи ја биологијата на нашето тело и соработувајќи со неа наместо да работиме против неа.

Поставете си ги следните прашања:

Дали се будите редовно во текот на ноќта?

Дали се потите навечер?

Дали страдате од рефлукс во текот на ноќта?

Дали се будите среде ноќ затоа што треба да одите во тоалет?

Дали чувствувате гадење рано наутро?

Дали сте исцрпени?

Дали ви се суши грлото наутро?

Дали имате грчеви во текот на ноќта?

Дали се чувствувате слаби рано наутро?

Ако вашиот одговор е да на кое било од овие прашања, тоа може да значи дека не сте го „снабдиле“ црниот дроб со „гориво“ што му е потребно за правилно функционирање навечер. Наместо да согорува масти и да ги обновува мускулите, вашето тело произведува голем бран на хормони на стрес додека спиете.

Медот одамна е ценет поради неговите терапевтски својства. Авторот на диетата за хибернација тврди дека фруктозата и гликозата во медот му обезбедуваат на телото гориво кое му е потребно во текот на ноќта, кое го контролира балансот на нивото на шеќер во крвта и го поттикнува согорувањето на мастите.

Додека спиете, медот ќе го стимулира црниот дроб и ќе го намали дејството на хормоните на стрес кои го отежнуваат слабеењето и спиењето.
Но, диетата за хибернација не се базира само на мед. За најдобри резултати, важно е да се следи здравата исхрана , што значи избегнување на преработена храна како бел леб, пица , хамбургери, чипс, пиво и шеќер и консумирање на храна која содржи хранливи материи валидни за нашето тело, без непотребни адитиви.

Хибернациската диета препорачува два или три тренинзи со отпор неделно . За тоа не треба да одите во теретана – а дома можете да користите лесни тегови. Во јогата и пилатес , постојат вежби за отпор кои можете да ги испробате.

Претходна објава‘Ржани благи лепчиња (рецепт)
Следна објаваПравославните верници денес го слават Благовец…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име