Дома Здравје Зошто една ноздрва секогаш се „затнува“ кога сме настинати? Eве го одговорот

Зошто една ноздрва секогаш се „затнува“ кога сме настинати? Eве го одговорот

519
0


Тоа може да се случи кога сте болни или се борите со алергии, или штотуку се разбудивте едно утро и сфативте дека една од вашите ноздри е затната без некоја очигледна причина. Иако е досаден, овој проблем лесно се решава, но добро е да знаете што може да предизвика проблемот за да го избегнете.

Зошто се случува ова?
Има многу причини, можеби настинка, можеби алергија… Др . Ентони Корнета , оториноларинголог, дава неколку можни причини.

 1. Нормална појава
  Според него, ова е нормален циклус – кога ќе се затнат малите структури во носот кои го чистат и навлажнуваат воздухот што го дишете.

„Ова може да ги стесни патиштата, но оваа структура може да отече и од едната страна поради алергии“, посочува докторката и советува употреба на спрејови за нос, а доколку проблемот не помине и влијае на квалитетот на животот, посетете доктор.

 1. Спиете на едната страна
  Удобна е положбата за спиење на страна, но ако страдате од затнати ноздри, би можеле да размислите за промена на положбата. „Спиењето на страна секако може да предизвика затнување на ноздрите само поради гравитацијата. За да го поправите ова, обидете се да спиете на подигната – ставете две перници или само подигнете ги.
 2. Девијација на септумот
  Главниот симптом на девијација на носната преграда е конгестија на едната или двете страни на носот. Притоа, треба да ги исклучиме другите фактори, како што се алергии, хроничен синузитис, назално туѓо тело, тумори итн. Отстапувањето на носната преграда во предните делови често доведува до промена на големината на едната страна од носот. Како резултат на тоа, дишењето станува тешко бидејќи едната страна од носот е затната.

Ова е честа состојба и ретко кога септумот е целосно рамен и не мора да биде поврзан со траума, често се јавува за време на растот и развојот. Ако сте загрижени, посетите лекар.

 1. Назални полипи
  Назалните полипи се бенигни петиолатни израстоци, кои можат да се појават насекаде на носната лигавица и параназалните шуплини. Најчесто се јавуваат поради хронична назална катара. Тие се појавуваат поединечно или во групи и личат на мали монистра. Знаци на болеста се хроничен течење на носот и назална конгестија. Луѓето кои имаат назални полипи дишат преку устата и зборуваат низ носот. Полипите можат да предизвикаат намалување на квалитетот на животот бидејќи предизвикуваат постојана назална опструкција и може да доведат до значително слабеење на сетилото за мирис. Но, првиот симптом на полип е назална конгестија, што го отежнува или целосно го оневозможува дишењето. Тие често се предизвикани од алергии, но не секогаш.

„Доколку имате проблеми со симптомите, дефинитивно ве советувам веднаш да одите на лекар. Откако ќе му биде дијагностициран полип, тој може да препише спрејови, лекови или дури и операција, во зависност од тежината на симптомите“, вели д-р Корнета.

Кога е неопходно да се посети лекар за симптоми?
Др. Корнета истакнува дека не треба да се грижите дека ова е исклучително опасна состојба која стои зад се, бидејќи затнатиот нос не е невообичаено. „Често се јавува и може да влијае на секојдневниот живот, но и на проблеми со спиењето. Има многу производи за кои не ви е потребен лекарски рецепт и тие можат да ви помогнат“, вели д-р Корнета. Тој додава дека посетата на лекар е задолжителна доколку симптомите многу ви го отежнуваат животот

Извор: Ordinacija.hr

Претходна објаваДомашни бургер плескавици кој лесно се подготвуваат (рецепт)
Следна објаваЗимска салата број 1

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име