Дома Родители и деца Зошто децата оставаат играчки насекаде?

Зошто децата оставаат играчки насекаде?

391
0


Дали вашата дневна соба изгледа како некој да ги ставил сите играчки од полиците во блендер секое попладне и да притисне „старт“ без да стави капак?

Ако одговорот е да, за жал не сте во единствени. Има лего коцки од подот до таванот, кадифен играчки, кукли и нивната облека, автомобили и други возила, како и еден куп други играчки. Додека минувате низ целата таа гужва, викајќи болно секој пат кога ќе стапнете на мала играчка, не можете а да не се запрашате зошто не ги земаат играчките кога ќе завршат со играњето.

Нема сомнеж дека ваквата сцена предизвикува гнев и дека со најдобри намери не можете секогаш да останете смирени и ладнокрвни за да се фокусирате на решавање на некој проблем. И за да не го изгубите трпението, викајте им на вашите деца да земат играчки или сами да ги земат, нешто мора да се промени во текот на приказната.

Вистинскиот проблем зад нередот
Можеби сте се обиделе да ги означите кутиите со играчки за да им олесните на децата да ги средат или да им направите многу полици во просторијата за да ги редат, но изгледа дека сето тоа само донекаде помогна. Сè уште имавте проблем со играчките да се насекаде. Ако малку ја изгребате површината, ќе сфатите дека всушност сте згрешиле. Проблемот не беше во организацијата на местото за играчки во просторијата, туку во количината на играчки. Вистинскиот проблем е што децата главно имаат премногу играчки.

Како премногу играчки им штетат на децата?
Визуелното нарушување го зголемува нивото на хормоните на стрес, не само кај возрасните, туку и кај децата. Кога ќе им кажете на децата да земат играчки за себе, нивниот мозок едноставно се преоптоварува со овој хормон и тие не знаат од каде да почнат. Колку повеќе играчки има детето, толку повеќе се чувствува оптоварено и не знае како да најде излез. Ниту една од овие играчки не го задржува нивното внимание доволно долго и тие скокаат од една играчка на друга, сакајќи да најдат хоби, но речиси никогаш не го наоѓаат. Тоа е како кога ќе почнете да читате десет книги во исто време.

Дали постои магично решение за овој проблем?
Можеби досега сте слушнале за ротација на играчки, но никогаш не сте помислиле дека тоа им е потребно на вашите малечки. Едноставно кажано, играчките треба да се поделат на еднакви купишта и неколку кеси со играчки треба да се чуваат подалеку од дофат на деца. Промена на играчки кои им се достапни неделно или месечно.

Извор: nova.rs

Претходна објаваДомашни лекови за низок крвен притисок
Следна објаваКако природно да го запрете опаѓањето на косата и да го поттикнете растот?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име