Дома Здравје Зошто ви се врти во главата, 8 причини!

Зошто ви се врти во главата, 8 причини!

307
0

На секого понекогаш му се случува да добие вртоглавица ако нагло стане. Сепак, иако тоа обично е знак на помал здравствен проблем, понекогаш може да укаже на нешто посериозно.

Вртоглавица е почеста кај постарите луѓе и не е исклучена кај други, помлади луѓе. Во многу случаи, малку повеќе внимание кон себе може да ја ублажи вртоглавицата, но тоа е симптом кој сепак мора сериозно да се сфати бидејќи може да биде сигнал за некоја болест, како и да предизвика сериозни здравствени проблеми.

Значи, ако тоа не се должи на несаканите ефекти на лековите што ги земате, ова се најчестите причини за појава на вртоглавица:

Дехидратација или прегревање

Ако сте биле на висока топлина, сте возеле автобус или авион подолго време, вежбале многу, сте ги поминале студените зимски денови во прегреана куќа или сте заборавиле да пиете или да јадете доволно во текот на денот поради преголема работа, можеби ќе се чувствувате вртоглавица.

Како да си помогнете: ако чувствувате дека вашата соба „се врти“ или како главата да ви се „врти“, треба да пиете малку вода или уште подобро, малку сок од портокал (бидејќи ќе додадете малку шеќер со течноста) и види дали ќе направи да се чувствуваш подобро. Ако сте дехидрирани или прегреани, нивото на шеќер во крвта може да падне, во овој случај сокот од портокал исто така ќе ви помогне.

Треба да легнете малку, но дефинитивно треба да кажете некому дека ви се врти. Ако сте сами, јавете се на пријател и замолете го да провери дали сте добро за околу 15 минути. Откако ќе испиете нешто и одморите малку, треба да се чувствувате подобро, што значи дека дехидрираноста и прегревањето се виновни за кратката вртоглавица. Ако не се чувствувате подобро, задолжително посетете лекар.

Бенигна вртоглавица предизвикана од положба на телото

Тоа е всушност само долго име за една вообичаена состојба кога одеднаш станувате од кревет и вашата соба почнува да се врти. Колку сте постари, толку е поголема веројатноста да имате вртоглавица, велат лекарите. Ова е затоа што овој вид на вртоглавица е предизвикан од промени во средното уво што се јавуваат со возраста, а кои предизвикуваат вртоглавица кај луѓе постари од 50 години. Ако повторно се појават проблеми со овој вид вртоглавица, задолжително посетете лекар.

Како да си помогнете: Лекарот може да се обиде да го поправи проблемот предлагајќи промени во положбата на главата пред спиење, што ќе ги преуреди кристалите на калциум карбонат што ги имате во увото и ќе предизвика проблеми со овој вид вртоглавица. Ако тоа не функционира, можете да пробате лекови против вртоглавица. Можете исто така да се обидете да ги вежбате вежбите што ги препорачува вашиот лекар.

Мозочен удар

Вртоглавица може да биде симптом на помал или голем мозочен удар. Ако почувствувате ненадејна промена во комбинација со општа слабост на едната страна од телото, отежнато движење, силна главоболка и губење на говорот, задолжително повикајте брза помош или побарајте помош од членовите на семејството. Потребна ви е помош итно.

Како да си помогнете: Лекарот ќе ве прегледа за да открие дали сте имале мозочен удар и, во зависност од резултатите, ви препише антикоагулантно средство за намалување на крвниот притисок. Во зависност од видот на мозочен удар, можеби ќе ви треба повеќе медицинска помош.

Лекови

Многу лекови ја наведуваат вртоглавицата како несакан ефект. Значи, ако неодамна сте почнале да конзумирате некои лекови, тие би можеле да бидат причина за вашата вртоглавица. Ова значи дека треба да ја смените терапијата или целосно да ја прекинете. На пример, лековите за крвен притисок често предизвикуваат вртоглавица, па затоа, ако ги земате, мора да бидете под медицински надзор, така што крвниот притисок да не падне или нагло да се зголеми.

Како да си помогнете: Ако имате вртоглавица додека земате лекови, консултирајте се со вашиот лекар и дајте му комплетен список на лекови што ги земате, вклучително додатоци во исхраната и билни препарати. Додатоците во исхраната може да бидат контраиндицирани со лекови на рецепт, па затоа треба да бидете сигурни што можете, а што не треба да земате. Мала промена во терапијата може да ви донесе големо олеснување.

Анемија

Ниско ниво на железо во крвта, познато како анемија, може да доведе до состојба на намалена енергија, летаргија или вртоглавица.

Како да си помогнете: Лекарот ќе ви ја земе крвта и ќе ја испрати на анализа за да утврди дали сте анемични. Можеби ќе треба да земете дополнително железо за да ја подобрите крвната слика. Ова треба да ви помогне при проблеми со вртоглавица.

Мениерова болест

Луѓето во нивните 40-ти и 50-ти години често страдаат од дисфункција на средното уво. Тогаш тие можат да имаат вртоглавица или светлост, но исто така да слушнат „ѕвонење“ на ушите, губење на слухот, притисок во главата или болка во увото. Некои луѓе се жалат дека се чувствуваат како да им се „полни ушите“, а исто така може да се чувствувате мачнина. Точната причина за оваа состојба не е позната, но експертите сметаат дека се јавува поради невообичаено голема количина на течност во средното уво. Состојбата може да трае од 20 минути до еден час.

Како да си помогнете: Болеста на Мениер не се лекува, но симптомите може да се држат под контрола. Вашиот лекар може да препише лекови за гадење или движење. Тој исто така може да препише диуретик за да ги намали телесните течности. Апарат за слух може да го подобри вашиот слух, и можете да се обидете да ја вратите рамнотежата со вежбање. Во тешки случаи, вашиот лекар може да ви направи инјекција директно во средното уво за да помогне во вртоглавица. Луѓето со оваа болест треба редовно и соодветно да спијат, бидејќи заморот го забрзува појавувањето на симптомите. Ако чувствувате дека имате напад, никогаш не возете. Исто така, избегнувајте сол, кофеин, пушење и алкохол.

Хипогликемија

Ако шеќерот во крвта е низок, лесно е можно да имате вртоглавица. Покрај тоа, ќе се потите или воопшто ќе се чувствувате непријатно. Вашиот крвен притисок ќе се намали и може да ве онесвести. Ако сте дијабетичар, ова може да биде особено опасно и може да се чувствувате лошо и од премногу низок и од премногу висок шеќер во крвта. Но, дури и ако не сте дијабетичар, премногу работа или исцрпеност и часови без храна и пијалок, може да доведат до хипогликемија.

Како да си помогнете: брз шеќер. Пијте малку сок од портокал или јадете малку јаглехидрати – леб од цели зрна со малку мед. Имајте при рака нешто слатко, бонбони или чоколадо. Таквата храна содржи доволно шеќер за да го изедначи нивото на шеќер во крвта.

Низок притисок

Иако вашиот лекар најверојатно ќе ви препорача да се обидете да го намалите крвниот притисок, тој исто така може да биде пренизок. Општо, кога првата вредност е под 100, а втората под 60, тоа значи дека вашиот крвен притисок е пренизок. За луѓето чиј крвен притисок е постојано во рамките на овие вредности, ова не е проблем. Но, ако крвниот притисок нагло падне (поради дехидрација, срцеви проблеми, ендокрини проблеми или инфекции), може да почувствувате вртоглавица.

Како да си помогнете: во зависност од причините зошто имате низок крвен притисок, вашиот лекар може да ви понуди различни решенија. Можеби ќе треба да јадете повеќе сол или да пиете повеќе вода. Исто така, можеби ќе треба да носите тесни чорапи за да спречите целата крв да оди во вашите нозе. Постојат и лекови кои го зголемуваат крвниот притисок. Најчесто, вртоглавицата не е сериозен проблем, но може и да биде.

Препорачуваме обавезно доколку имате проблеми да се консултирате со лекар.

Претходна објаваШто се случува со нашето тело на високи температури?
Следна објаваМаринада од 5 состојки што ќе го подобрат вкусот на секое месо на скара

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име