Дома Здравје Знаци дека можеби сте алергични на парацетамол

Знаци дека можеби сте алергични на парацетамол

384
0

На секој му се случува неколку пати годишно да посегнете по некои лекови против болки, без разлика дали се работи за повреда, болест или можеби слабост…. Парацетамолот е најчестиот лек кој може да се најде во домашните аптеки, но ние откриваме кои се скриените знаци кои може да укажуваат на тоа дека навистина сте алергични на овој лек.

Парацетамолот делува поинаку во зависност од тоа што не е во ред со телото. Во случај на повреда, ги блокира сигналите до мозокот, кажувајќи му на телото дека е болно. Од друга страна, за време на треска, парацетамолот цели на делови од мозокот кои ја регулираат телесната температура. Овој лек против болки може да се користи за различни медицински состојби, вклучувајќи болки во грбот, главоболки, мигрена и абдоминална болка.

Сепак, како и сите лекови, земањето парацетамол има некои несакани ефекти, иако тие се ретки. Некои од нив може да се решат дома со совет на лекар, додека други бараат итно присуство на лекар. Во секој случај, веднаш престанете да земате парацетамол за да започнете со некој од следните симптоми.

Жолта кожа
Кожата која станува бледо жолта може да биде реакција на овој лек; овој феномен е познат и како жолтица. Доколку забележите промена на бојата на кожата, веднаш консултирајте се со лекар.


Тешко дишење
Доколку дишењето е тешко или отежнато, нередовно брзо или бавно или плитко, неопходно е да се консултирате и со лекар. NHS препорачува да се побара итна посета на лекар доколку се појави таква алергиска реакција.

Осип на кожата
Алергиска реакција на парацетамол може да се појави и во форма на осип на кожата со „чешање, црвена, отечена, плускавци или ронлива кожа“.

Извор:express.uk

Претходна објаваНајлошото и најдоброто масло за холестерол
Следна објаваСмеење: Терапија за внатрешна и надворешна убавина

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име