Дома Health Знаци дека ви недостасуваат витамини и минерали

Знаци дека ви недостасуваат витамини и минерали

509
0

Важните биохемиски реакции во телото не можат правилно да се одвиваат без потребните витамини и минерали. Ова нарушено функционирање понекогаш може да се манифестира на мистериозни начини.

Поради индустриски преработената храна, лесно може да дојде до недостаток на витамини. Многумина не јадат доволно вистинска храна или не можат да ја апсорбираат поради дигестивни проблеми.

Симптоми предизвикани од недостаток на витамини или минерали:

Напукнување на кожата на рабовите на усните

Ви недостасуваат : железо, цинк и витамини од групата Б, како што се ниацин (Б3), рибофлавин (Б2) и Б12. Ова е вообичаено кај вегетаријанците бидејќи тие често не добиваат доволно железо, цинк и витамин Б12 поради нивната исхрана.

Решение : Јадете повеќе суви домати, блитва, кикирики, мешунки како леќа, живина, лосос, туна, јајца, школки и ракови. Апсорпцијата на железо е засилена со витамин Ц, кој исто така помага во борбата против инфекциите. Комбинирајте ја оваа храна со зеленчук како брокула, црвени пиперки, кељ и карфиол.

Црвен осип и снегулки на лицето (а понекогаш и на друго место) и губење на косата

Ви недостасува : биотин (Б7), познат како витамин за коса. Ако јадете сирови јајца, тоа ве прави ранливи бидејќи протеинот присутен во сировите јајца, наречен авидин, ја инхибира способноста на телото да апсорбира биотин.

Решение : Јадете повеќе варени јајца (готвењето го деактивира авидинот), лосос, авокадо, печурки, карфиол, соја, ореви, малини и банани.

Црвена или бела кожа слична на акни, обично на лицето, рацете, бутовите и задникот

Ви недостасуваат : есенцијални масни киселини и витамини А и Д.

Решение : Јадете помалку заситени масти и целосно исфрлете ги транс мастите, како што се маргаринот и појачаните растителни масти и зголемете го внесот на здрави масти. Ви треба повеќе лосос и сардина, овошје како ореви и бадеми и семиња како лен, коноп и чиа. За витамин А, јадете повеќе зелен зеленчук и зеленчук како моркови, слатки компири и црвени пиперки. Овој зеленчук има многу бета-каротен, кој вашето тело го користи за да го добие потребниот витамин. А само 10 минути на сонце ќе ви помогнат да добиете витамин Д – само внимавајте да не изгорите и да не бидете изложени помеѓу 11 и 17 часа кога е многу лесно да добиете изгореници.

Пецкање, печење и печење во рацете, нозете или на друго место

Ви недостасуваат : витамини од групата Б, како што се фолна киселина (Б9), Б6 и Б12. Овој недостаток е директно поврзан со периферните нерви. Овие симптоми може да се појават и во комбинација со анксиозност, депресија, анемија, замор и хормонална нерамнотежа.

Решение : Јадете спанаќ, аспарагус, цвекло, грав, јајца, октопод, школки, ракови и живина.

Мускулни грчеви, прободувачка болка во прстите, зглобовите, сводовите на стапалата, нозете и грбот

Ви недостасуваат : магнезиум, калциум и калиум. Ако вежбате редовно, може да изгубите повеќе минерали (и витамини Б растворливи во вода) поради обилно потење.

Решение : Јадете повеќе банани, бадеми, лешници, тиквички, цреши, јаболка, грејпфрут, брокула, темнолисен зеленчук како кељ и спанаќ и листови од глуварче.

Претходна објаваНајраниот знак за дијабетес: Телото вели – шеќерот е превисок
Следна објаваПревентивни мерки за проширени вени

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име