Дома Здравје Златни правила за здрав живот

Златни правила за здрав живот

537
0

Правилото за секоја диета е: ако не јадете, ќе ослабете, но ако гладувате, само ќе ја саботирате исхраната. Кога сме гладни, поголема е веројатноста да направиме погрешен избор на храна и да јадеме нешто што не е многу здраво.

Доколку сакате да ослабете и да изгледате здраво, изберете намирници кои ќе ви помогнат да се заситите, но кои не се калорични.

Една од најчестите грешки што луѓето ги прават за време на нивната исхрана е да ги заменат оброците со сокови или пијалоци, што може само да го зголеми дневниот внес на калории. Не пропуштајте оброци, а соковите и шејковите заменете ги со обична вода или незасладен чај.

Многу луѓе мислат дека прескокнувањето на оброците е начин за намалување на калориите, но тоа само значи дека подоцна во текот на денот ќе внесете повеќе калории одеднаш и дека ќе го забавите метаболизмот.

Затоа појадокот е најважниот оброк што не треба да го прескокнувате доколку сакате да изгубите тежина.

Доколку немате можност да ангажирате нутриционист кој ќе ви препише правилна исхрана, направете го тоа сами. Дознајте за храна која ќе ви обезбеди доволен внес на јаглени хидрати и протеини.

Многумина грешат целосно да го исфрлат месото и другата храна богата со протеини бидејќи мислат дека тоа ќе им помогне да ослабат. Резултатот е дека само ќе бидете уште погладни.

Претходна објаваСпречете надуеност во стомакот
Следна објаваСпијте попладне, корисно е!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име