Дома Your Chef ЗЛАТЕН РОЛАТ СО ШУНКА И СИРЕЊЕ: Идеален за сите прилики и многу...

ЗЛАТЕН РОЛАТ СО ШУНКА И СИРЕЊЕ: Идеален за сите прилики и многу лесен за правење

658
0

ЗЛАТЕН РОЛАТ СО ШУНКА И СИРЕЊЕ: Идеален за сите прилики и многу лесен за правење

Најлесен рецепт за ролат со шунка.


Ролат со шунка е еден од најбрзите мезиња што можете да ги подготвите за предјадење. Лесно се подготвува, а филот може да го смените. Така, доколку не сте љубители на оваа комбинација, можете да ги промените состојките и да уживате во вкусот. Погледнете го рецептот.

Компоненти:
4 јајца

4 лажици брашно
Една кесичка прашок за пециво
2 лажици кисела павлака
Прстофат сол

Бисквит ролат со банана

За полнење:
250 грама сирење

Еден јогурт чаша
200 грама

Подготовка:
Одделете ги белките од жолчките и изматете ги со прстофат сол додека не се стегнат. Посебно се матат жолчките со павлаката, па се додаваат белките и се меша полека. На крај додадете го брашнотово кој претходно сте измешале прашок за пециво, па сè измешајте со блендер. Подготвената смеса истурете ја во плех обложен со хартија за печење и печете во загреана рерна на 200 степени 20 минути. Испечената кора завиткајте ја во влажна крпа и оставете да се излади. За тоа време се матат сирењето и јогуртот, се додава сечканата шунка и се се меша.

Отворете ја кората, намачкајте го филот и повторно свиткајте во ролна. Ставете го во фрижидер да се стегне, па дури потоа исечете го.

Претходна објаваПриродна напивка за желудочни киселини: Поефикасна од лекови без рецепт, веднаш ги ублажува стомачните тегоби
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА СРЕДА 22 МАРТ! Стрелците ќе ги интересира љубовта, а еве кој ќе освои пари во игрите на среќа!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име