Дома Твој Готвач Зелени палачинки со спанаќ за појадок, ручек или вечера…

Зелени палачинки со спанаќ за појадок, ручек или вечера…

263
0

Спанаќ за појадок, ручек или вечера. Звучи одлично!

Ако ги подготвите наутро, тие ќе одговараат добро со малку сос , попладне со пилешко и за вечера со јогурт и свеж зеленчук. Откако ќе ги испробате, зелените палачинки со спанаќ во вашата кујна ќе станат вистински хит. Можете исто така да ја подготвите мешавината однапред и да ја користите по потреба. Играјте и испробајте ги овие одлични палачинки на сите вистински начини.

Состојки:
1 чаша брашно
4 јајца
1 чешне лук
100 мл млеко
180 гр спанаќ
сол, бибер
маслиново масло

Подготовка:
Во тенџере ставете вода да зоврие, а потоа додадете го спанаќот и варете една минута или две.
Исцеде го од водата, оставете малку да се излади.
Во сад измешајте брашно, сол, бибер, додадете две јајца и две жолчки.
Додадете лук и млеко.
Мешајте за да се соедини смесата
Ставете ја смесата во фрижидер и оставете ја таму најмалку два часа.
Во меѓувреме, изматете ги двете преостанати белки и малку сол.
Со лесни движења додадете ги белките во смесата, а потоа додадете го исечканиот спанаќ.
Пржете помали палачинки во маслиново масло високи околу половина сантиметар, околу 4 минути од секоја страна.

Претходна објаваТоп 3 зелени пролетни намирници…
Следна објаваПогледнете ги добро: Шарено пристаниште во Малта, каде бродовите ве гледаат во очи…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име