Дома Your Chef ЗЕБРА КОЛАЧ: ДЕСЕРТ ЗА КОЈ СЕ ЗБОРУВА (РЕЦЕПТ)

ЗЕБРА КОЛАЧ: ДЕСЕРТ ЗА КОЈ СЕ ЗБОРУВА (РЕЦЕПТ)

598
0

ЗЕБРА КОЛАЧ: ДЕСЕРТ ЗА КОЈ СЕ ЗБОРУВА (РЕЦЕПТ)

Подготовката на зебра колачот е навистина брзо и едноставно, а колачот одлично оди со шолја кафе или млеко. Ова е основен рецепт, а секако може малку да го збогатите со додавање на вкусови како рум, портокал или лимон.

Колач со кокос и чоколада

Состојки:

5 јајца

250 гр шеќер

1 ванилин шеќер

350 гр обично брашно

1 прашок за пециво

150 мл + 3 лажици млака вода

250 мл масло

3 лажици какао во прав

3 супени лажици вода

Подготовка:

Измешајте ги белките додека не стегнат снег, а жолчките измешајте ги со шеќерот и ванилиниот шеќер додека не станат пенасти.
Додадете масло и вода во измешаните жолчки, а потоа нежно измешајте ги просеаното брашно и прашокот за пециво. На крајот нежно измешајте го снегот од белката. Смесата поделете ја на два еднакви дела и на едниот додајте какао и вода (3 лажици).
Обложете округла тава за печење со мрсна хартија. Земете една лажица од жолтата смеса и истурете ја во центарот на калапот. Потоа земете една лажица од темната смеса и ставете ја во средината на светлата смеса и наизменично додавајте ги смесите додека не ги потрошите.
Колачот се пече на температура од 180 степени 30-35 минути во зависност од рерната. Користете чепкалка за заби за да проверите дали е испечена. Изладената зебра колач посипете ја со шеќер во прав и послужете.

Претходна објаваОвој алкохолен пијалок најмалку го оштетува црниот дроб
Следна објаваВнимавајте на срцето секој ден

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име