Дома Health Здравје: Зачини кои помагаат да се чувствувате добро

Здравје: Зачини кои помагаат да се чувствувате добро

264
0

Здравје: Зачини кои помагаат да се чувствувате добро

Зачините се многу важна компонента на секојдневната исхрана, а некои од нив можат да ја ублажат болката, да го стабилизираат нивото на шеќер во крвта, па дури и да ви помогнат да се ослободите од стресот. Го носиме најдоброто од најдобрите.

Куркума

Овој егзотичен зачин има златно-жолта боја и малку пикантен вкус. Истражувањата покажуваат дека една лажичка од овој зачин во секојдневната исхрана го спречува ризикот од развој на дијабетес тип 2 за 50%. Можете да го додадете во пилешко, риба, месо, зеленчук и ориз.

Ѓумбир

Овој зачин содржи растителни соединенија кои го зголемуваат производството на ендорфин, ја подобруваат циркулацијата и ги релаксираат мускулите. Истражувањата покажуваат дека жените кои го консумирале овој зачин две недели успеале да се ослободат од болките (хронични главоболки, болки во мускулите, зглобовите и грбот) и до 63%.

Жалфија

Дали имате проблеми со меморијата? Една доза жалфија може да ви помогне да ги „изострите“ вашите мемориски вештини, вклучувајќи имиња, места и други факти. Фенолите што ги содржи ова растение го блокираат „разградувањето“ на ацетилхолин – соединение кое е од суштинско значење за размислување и формирање на нови сеќавања. Половина лажичка сува жалфија е сосема доволна.

Рузмарин

Ако имате проблеми со синусите, рузмаринот е зачинот за вас! Истражувањата покажуваат дека овој зачин помага при конгестија на синусите и ги ублажува симптомите на настинка. Можете да го користите секојдневно во исхраната, а експертите препорачуваат и консумирање чај од рузмарин. Додадете две лажички сув рузмарин во чаша врела вода и процедете по пет минути. Пијте го секој ден додека симптомите не исчезнат.

Шафран

Истражувањата покажуваат дека само половина грам од овој зачин во секојдневната исхрана ја намалува депресијата кај 75% од жените, што го прави помоќен од кој било лек против депресија. Има сладок вкус и е одличен со говедско месо, морска храна и ориз.

Лук

Само едно чешне лук дневно може да го намали ризикот од инфекции (вирусни и бактериски) за 50%. Истражувањата покажуваат дека ова вкусно растение содржи 33 различни сулфурни соединенија – суровини кои се потребни за изградба на бели крвни зрнца кои брзо и ефикасно ги елиминираат бактериите и бактериите во телото.

Цимет

Половина лажичка цимет дневно ја забавува апсорпцијата на шеќер и јаглехидрати во тенкото црево, што ја подобрува контролата на шеќерот во крвта до 29% и го намалува ризикот од замор поради консумирање слатка храна. Можете да го консумирате на различни начини, а ви препорачуваме да го посипете преку овесна каша.

Нане

Истражувањата покажуваат дека нането во секојдневна употреба може да помогне во варењето и да ги ублажи дигестивните заболувања кај 60% од жените. Имајќи предвид дека не се користи често како зачин во готвењето, најдобро е да пиете по две шолји чај дневно.

Морско оревче

Во некои земји, како Индија, свежо рендано морско оревче се користи за ублажување на стресот, анксиозноста и напнатоста. Истражувањата покажуваат дека овој зачин го „имитира“ дејството на антидепресивите и дека делува по само 20 минути. Половина грам на ден е сосема доволно за да ви помогне. Можете да го додадете во јадења со спанаќ, карфиол и телешко месо. Секако, секогаш можете да го додадете во жешкото какао.

Лута пиперка

Истражувањата покажуваат дека само половина лажичка од овој зачин (дури и при консумирање на „тешка“ храна) може да ви помогне да изгубите еден килограм во рок од еден месец. Како? Истражувањата покажуваат дека кога консумираме храна која го содржи овој зачин, трошиме 70 калории помалку без воопшто да го сфатиме тоа. Исто така, лутата пиперка го зголемува производството на најмалку шест различни видови на протеини одговорни за согорување на масните наслаги.

Босилек

Најновите истражувања покажуваат дека редовната употреба на босилек, по половина лажичка четири пати неделно, го спречува растот и развојот на нови канцерогени клетки. Заслугата е на маслото од босилек, кое е многу моќен антиоксиданс и кое го поттикнува создавањето на „супер“ клетки – овие клетки многу брзо и ефикасно ги уништуваат абнормалните клетки во телото. Босилекот одлично оди со јадења кои содржат домати, маслинки, црвен и лук.

Каранфилче

Ако немате време да одите на стоматолог, џвакањето на едно или две каранфилчиња може да помогне во ублажување на забоболката и воспалението на непцата до два часа. Еугенолот, природна состојка во маслото од каранфилче, е моќен анестетик кој ги елиминира бактериите.

Блага пиперка

Истражувањата покажуваат дека само половина лажичка од овој зачин дневно го намалува ризикот од воспаление до 20%. Зошто треба да се грижиме за контролирање на воспалението? Всушност, хроничното воспаление може да ги влоши десетици различни здравствени проблеми, вклучувајќи осип на кожата, артритис, дијабетес, па дури и Алцхајмерова болест.

Претходна објава6 работи кои предизвикуваат дебелеење кај жените
Следна објаваКои се придобивките од сувото овошје?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име