Дома Живот Здраво стареење? Еве неколку навики за поквалитетен зрел живот

Здраво стареење? Еве неколку навики за поквалитетен зрел живот

741
0

Иако генетиката е многу важна, постојат неколку навики кои можете да ги вклучите во вашето секојдневие за да ја исполните зрелата возраст на животот здрав и енергичен.

Факторите како вежбање, исхрана, па дури и став можат да бидат исто толку важни како и генетиката кога станува збор за долгорочно и грациозно стареење. Добро знаеме дека стареењето носи природни промени кои влијаат на речиси секој дел од вашето тело – вклучувајќи ја косата, кожата, срцето, мускулите, мозокот и многу повеќе.

Како што старееме, доживуваме сè поголем број на големи животни промени, вклучувајќи транзиции во кариерата и пензионирање, деца кои го напуштаат домот, ги губат најблиските, а има физички и здравствени предизвици – па дури и губење на независноста.

Како се справуваме и растеме од овие промени често е клучот за здравото стареење. Справувањето со промените е тешко на која било возраст и природно е да ги почувствувате загубите што ги доживувате. Меѓутоа, со балансирање на чувствата на загуба со позитивни фактори, можете да останете здрави и да продолжите да се откривате себеси додека се движите низ значајните години од 60, 70, 80 и понатаму.

Заедно со учењето да се прилагодувате на промените, здравото стареење значи и наоѓање нови работи во кои уживате, физичка и социјална активност и чувство на поврзаност со заедницата и саканите. Давате шанса да стареете добро може да биде едноставно како усвојување здрави и лесни навики кои ќе помогнат да се одржи физичкото и емоционалното здравје.

Неколку навики за подобар, позрел живот:

Обидете се да имате позитивен став

Луѓето кои мислат на староста како конечно слободно да уживаат без да одат на работа секој ден, како и да бидат најмудри, имаат повеќе од 40 проценти поголеми шанси да закрепнат од попреченост од оние кои го гледаат стареењето како синоним за беспомошност или бескорисност, според весникот на Американското медицинско здружение . Позитивниот став има неверојатно влијание врз психофизичката состојба и покрај тоа што понекогаш е тешко да се гледаат работите на сончев начин, важно е да се промени перспективата со бавни чекори.

Јадете разновидна храна

Квалитетната исхрана игра голема улога во стареењето на вашето тело. Одличен пример за тоа е медитеранската диета, која трета година по ред е прогласена за најдобра комплетна диета во 2020 година од страна на US News and World Report. Тоа е диета богата со хранливи материи, растителна храна, интегрални житарки, јаткасти плодови, морска храна и здрави масти – па дури и ви овозможува да уживате во црвено вино (во умерени количини).

Медитеранската исхрана вклучува јадење риба два пати неделно, додека го намалува прекумерното внесување сол. Истражувањата покажуваат дека овој тип на исхрана може да помогне во стареењето со спречување на срцев удар, мозочен удар и прерана смрт. Исто така, многу е важно да не се прејадувате – јадете додека не се задоволите со она што сте го јаделе, а не се ситите.

Движете се повеќе

Да се ​​остане активен е витален дел од доброто стареење. Просечната жена може да изгуби 23 отсто од својата мускулна маса на возраст од 30 до 70 години, според физиологот за вежбање Фабио Комана, факултетски инструктор на Националната академија за спортска медицина.

Одржувањето кондиција може да го намали и губењето на меморијата, според студијата објавена во списанието Frontiers in Aging Neuroscience . Покрај тоа, Алцхајмеровата болест претставува приближно 60 до 70 проценти од сите случаи на деменција, а зголемената физичка активност може да ја намали оваа статистика за 25 проценти. Тоа е затоа што вежбањето го зајакнува хипокампусот, област на мозокот поврзана со учењето и работната меморија.

Спијте доволно

Сега ќе звучиме како папагали – ви требаат седум до девет часа сон секоја вечер. Но, дали знаевте дека хронично недоволниот сон е поврзан со поголем ризик од состојби како што се дебелина, Алцхајмерова болест, срцеви заболувања, депресија и дијабетес? Излегува дека спиењето за убавина не е мит. За време на спиењето, вашето тело ослободува хормон за раст кој помага во обновувањето на колагенот и еластинот, основните градежни блокови на млада, здрава кожа, а спиењето е поврзано со забрзаното стареење на мозокот. Значи, спиј!

Дружете се

Одржувањето односи со луѓето е многу важна работа. Поминувањето време со пријателите и семејството не е само забавно, туку може да ви помогне да живеете подолго. Се покажа дека оние со силни социјални врски имаат 50 отсто поголеми шанси да живеат подолго од оние со лоши или недоволни односи со луѓето.

Заштитете се од сонцето

Премногу време на сонце може да предизвика брчки, а да не зборуваме за меланом. Решение? Секојдневно нанесување на крема за сончање со UVA и UVB заштита. Доколку ја немате оваа навика, усвоете ја уште денес, вашето тело ќе ви се заблагодари.

Претходна објаваМоже ли лукот да спречи воспаление на синусите?
Следна објаваНеочекувани причини зошто може да имате прекумерна тежина

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име