Дома Psychological advice Здрава навика за ДЕФИНИТИВНО подобар почеток на денот

Здрава навика за ДЕФИНИТИВНО подобар почеток на денот

226
0

Здрава навика за ДЕФИНИТИВНО подобар почеток на денот
Кога станува збор за наоѓање на најздравата утринска рутина, пробувањето на различни опции може да ви помогне да го пронајдете она што најдобро функционира за вас.

Кога станува збор за наоѓање на најздравата утринска рутина, пробувањето на различни опции може да ви помогне да го пронајдете она што најдобро функционира за вас. Сепак, постои една работа што секој може да ја направи за да го започне секој ден на најдобар можен начин – да се излезе на свеж воздух.

Раното излегување од дома може да биде вистинска борба, особено во деновите кога се чини дека не можеме да престанеме да го одложуваме будилникот. Здравствените придобивки се движат од подобро ментално до физички чувство.

Освен што помага во производството на мелатонин, сончевата светлина му помага на нашите тела да произведуваат серотонин – хормонот што не прави среќни. Многу лекови дизајнирани да помогнат при депресија и анксиозност му помагаат на вашето тело да произведува серотонин, па едноставното рано излегување на сонце исто така може да помогне со овие симптоми.

– Има здрав пораст на кортизолот што се случува рано во текот на денот, и ве тера да се чувствувате будни и способни да се движите и да сакате да се движите во текот на денот. Исто така, започнува тајмер во вашиот нервен систем кој диктира кога да лачи друг хормон, наречен мелатонин, кој ве прави поспани – д-р Ендрју Хуберман објаснува во својот подкаст што значи да се излезе надвор по будењето, пренесува The List.

Експертите предлагаат наутро да се изложувате на сонце околу 30 минути. Обидете се да читате книга во паркот, да појадувате на тераса (доколку дозволува времето) или да уживате во утринското кафе на сонце. Утринската прошетка или трчање е исто така одличен начин да се движите.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА СРЕДА 3 МАЈ! Нова љубов им се насмевнува на Скорпиите, финансиски добивки на Вагите!
Следна објаваЈа ставила кората од банана во фрижидер: По само 15 минути се ослободила од проблемот што ја мачел со години

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име