Дома Health Зголемените гради кај мажите може да бидат знак за сериозна болест

Зголемените гради кај мажите може да бидат знак за сериозна болест

438
0

Зголемените гради кај мажите може да бидат знак за сериозна болест

Зголемените гради кај мажите може да укажуваат на сериозен здравствен проблем кој не треба да го игнорирате.

Имено, промената на градите може да укаже на проблем со црниот дроб, орган кој врши повеќе од 500 различни функции во нашето тело.

Ако црниот дроб е оштетен, може да влијае на други делови од телото, а во некои случаи може да доведе дури и до неочекувани промени во градите.

Една од компликациите на т.н замастен црн дроб е гинекомастија, односно зголемување на ткивото на дојката кај мажите. Гинекомастија се јавува како резултат на влијанието на болеста врз нивото на естроген кај мажите.

Естрогенот е полов хормон поврзан со развојот и регулирањето на женскиот репродуктивен систем и може да предизвика раст на градите и кај жените и кај мажите. Заболувањето на замастен црн дроб е една од болестите што може да предизвикаат зголемување на градите кај мажите.

При заболување на црниот дроб, постои зголемено производство на андростендион во надбубрежните жлезди, зголемена ароматизација на андростендион во естроген, губење на клиренсот на надбубрежните андрогени во црниот дроб и зголемување на глобулинот што го врзува половите хормони, што резултира со гинекомастија.

Постојат неколку знаци кои можат да укажуваат на заболување на замастен црн дроб, а многу луѓе ги доживуваат следниве симптоми:

замор

губење на апетит

болка во горниот дел на стомакот

чувство на надуеност

гадење

киселини

запек или дијареа.
Исто така, лекарите предупредуваат дека зголемените машки гради може да сигнализираат за цироза, како и дека црниот дроб едноставно не функционира како што треба.

Претходна објаваПотребни ви се две состојки за НАЈКРЕМАСТИОТ ДЕСЕРТ: Неодоливиот чоколаден мус е секогаш добра идеја!
Следна објаваКако се однесуваат хороскопските знаци кога се љубоморни? Девиците КРИТИКУВААТ; Раковите и Биковите стануваат ПОСЕСИВНИ, а Јарците БАРАНИ!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име