Дома Здравје Збогум лош здив! Направете чај од оваа популарна билка

Збогум лош здив! Направете чај од оваа популарна билка

921
0

Мајчина душица или мајчина душица (Thymus serpyllum) е повеќегодишна грмушка која расте до 30 см. Има тесни елипсовидни сиво-зелени листови со кратки стебленца. Розеви и бледо виолетови кружни цветови растат на врвовите на стеблата и имаат силен и пријатен мирис.

Во народната медицина чајот од мајчина душица се препорачува при болна менструација, варење, бронхитис, ларингитис и мамурлак. Надворешно се користи за лекување на помали исеченици, маститис, инфекции на грлото и устата. Чајот делува и со прекумерна слуз во респираторните органи, мукозните мембрани на белите дробови, голема кашлица, бронхијална катара итн.

Поради својата пријатна арома и антибактериски својства, таа е честа состојка во пастата за заби. Освен што ги чисти, ги зајакнува и непцата и го освежува здивот.


Чајот од мајчина душица може да се подготви на два начина. Во првата растението се потопува во врела вода, а во втората во ладна.

2 лажици мешани листови, цветови и надземни делови од мајчина душица прелијте ги со 2 дл зовриена вода и оставете 30 минути. Потоа процедете го чајот и пијте го незасладен три пати на ден.

Друг начин е една лажица од истата смеса да се прелие со 2 дл ладна вода и полека да се загрее да зоврие, па да отстои 30 минути. Процедете и пијте незасладен чај три пати на ден по 2 дл.

Ако сакате да го засладите чајот, додадете една лажичка мед.

Напомена: Народните лекови не се лекови, туку служат за ублажување на тегобите. За какви било здравствени проблеми што ги имате, задолжително консултирајте се со вашиот лекар.

Претходна објаваШто е социјална болка и како да се справиме со неа?
Следна објаваВкусни пилешки копани со лимон и мајчина душица

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име