Дома Здравје Збогувајте се со надуеноста со само 3 состојки

Збогувајте се со надуеноста со само 3 состојки

1679
0

Доколку ве мачи непријатно чувство во стомакот после јадење, подуени сте, имате запек или грчеви, еден пијалок ќе ви ги реши проблемите.

Надуеноста не е болест, туку состојба. Виновникот треба да се најде пред се во неправилната исхрана, но и во хормоналната нерамнотежа, стресот и антибиотиците.

Еве го рецептот за напивка против надуеност:

Во еден децилитар вода додадете:

неколку листови свежо нане,

неколку парчиња лимон,

една кафена лажичка мед.

Оставете да отстои преку ноќ. Пијте го пијалокот во текот на денот.


Нането го смирува дигестивниот тракт, го намалува надуеноста. Ги ублажува болките во стомакот како и грчевите и мачнините. Мешавината од овие состојки има и диуретично дејство, го стимулира метаболизмот и го контролира апетитот. Покрај тоа, содржи витамини А и Ц и други корисни материи кои ја зголемуваат отпорноста на организмот. Нането го ублажува стресот и напнатоста. Медот го смирува желудникот и ги ублажува грчевите.

Претходна објаваПроблеми со меморијата: Кога е премногу?
Следна објаваТуна или сардина? Еве која конзервирана риба е поздрава

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име