Дома Живот За стомак без масни наслаги: Овој метод трае само пет минути, а...

За стомак без масни наслаги: Овој метод трае само пет минути, а резултатите се одлични

715
0

Честопати, нашата главна пречка при вклучувањето во физички активности е да најдеме време за нив. Да се ​​остане активен е клучот за здрав начин на живот и токму поради тоа се појави методот B-Life, исклучително популарен и ефикасен во Јапонија.

Пет минути дневно се доволни за овој метод. Марико и Томоја ги споделија своите совети во книгата „Совршено торзо за 5 минути“. Тие развија систем за вежбање во кој типичните вежби се комбинираат со јога или пилатес. Така работиме на мускулите на трупот, ги зајакнуваме и го олеснуваме нивното тонирање.

Успехот на методот лежи во тоа што зазема малку време, го зајакнува телото и комбинира неколку дисциплини. Се изведуваат вкупно три вежби. Првата вежба се прави на подот и трае една минута. Го фокусираме погледот на подот, ги потпираме подлактиците на подот, држејќи ги лактите во висина на рамената. Телото се крева од подот и се потпира само на врвовите на прстите.

Втората вежба се прави во седечка положба. Ги креваме нозете и ги виткаме колената, како да сме во положба на брод. Грбот останува целосно исправен, а рацете се паралелни со подот и нозете.

Третата вежба е поврзана со пилатес. Седиме на подот, со испружени нозе. Ги испружуваме рацете пред телото и со контролирано дишење ги креваме над главата. После тоа, се враќаме на почетната позиција.

Со овие вежби можеме да добиеме рамен стомак, да ги зајакнеме и тонизираме мускулите и да го подобриме здравјето на долг рок. И сето тоа за само пет минути на ден.

Претходна објаваЕдна поинаква посна пита со праз и ориз (рецепт)
Следна објаваОвие 6 дневни активности не прават посреќни!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име