Дома Здравје Зајакнете го имунитетот на природен начин

Зајакнете го имунитетот на природен начин

400
0

На врата ни тропнаа постудените денови, а со нив и првите настинки. Постојат многу начини за зајакнување на имунитетот на природен начин и избегнување на болести, а овие се најважните.

Дневник
Со секој ден пишување дневник ќе се ослободите од насобраниот стрес и ќе се ослободите од негативните емоции. Ова е резултат на студијата на Универзитетот во Стони Брук, која заклучува дека позитивните промени настануваат поради поврзаноста на умот и телото.

Вежбајте
30 минути секој ден за да ги намалите шансите да настинете за 50 отсто, покажа истражувањето на Универзитетот во Северна Каролина.

Гаргара
Земете млака вода и сол и направете гаргара, бидејќи на тој начин се чисти грлото од бактерии. Научниците од Јапонија докажаа дека овој секојдневен третман го намалува ризикот од настинка за 34 проценти.

Дружете се
Како пишувањето дневник, дружењето со пријателите е добро за имунитетот. Дружењето со пријателите со кои ви е удобно го намалува ризикот од настинка за дури 75 отсто, покажа истражувањето на Универзитетот Вилкс во Пенсилванија. Не мора да планирате големи собири, туку само неколку минути дневно за да бидете со личност која ви е драга и секогаш ја поддржувате.

Пржена храна
Секогаш кога пржете храна, се создаваат незаситени масни киселини кои го ослабуваат имунолошкиот систем, а ги има во некои готови производи и десерти. Освен што избегнувате пржена храна, можете да ги избегнете овие киселини со читање на етикетите на производите.

Избегнувајте лекови
Кога земате лекови за главоболка како аналгин или ибупрофен, тие ги потиснуваат белите крвни зрнца и создаваат соединенија одговорни за напад и уништување на микробната инвазија, вели Кетрин Шериф, докторка во Женскиот здравствен центар во Филаделфија. Затоа, тој советува што помалку да користите такви лекови и да пробате некои „природни“ методи.

Визуелизација
Петнаесет минути дневно позитивен став за вашето здравје може да имаат добар ефект врз имунолошкиот систем. Кит Деорио од Универзитетот во Илиноис вели дека ваквата визуелизација го поттикнува мозокот да работи на овој начин и го зајакнува телото и полесно се бори со вирусите и бацилите.

Пијте чај
Истражувањата покажуваат дека три пати повеќе интерферон се произведува ако човек пие 20 грама црн чај дневно. Црниот чај има уникатни антиоксиданси кои го зголемуваат производството на интерферон за само две недели.

Измијте ги рацете
Една од најважните заштити на имунитетот е редовното миење на рацете, бидејќи често со нив го допираме лицето или храната, па бактериите полесно влегуваат во телото.

Јадете брокула
Истражувачот Андре Нел вели дека брокулата има соединение сулфорафан кое е одговорно за активирање на специфични гени во клетките на имунолошкиот систем, што значи дека тие се поефикасни ако редовно ги јадеме овие зеленчуци. Покрај тоа, брокулата не штити од напад на штетни соединенија наречени слободни радикали. Доколку не сте љубител на брокула, извори на сулфорафан се бриселско зелје, зелка и карфиол.

Витамин Д
Витаминот Д го намалува ризикот од настинка и придонесува за побрзо заздравување во случај на пад или скршеница на коска за 29 отсто, велат канадските научници. Витаминот Д е важен бидејќи го поттикнува растот на сите клетки во телото.

Лук
Органското соединение наречено алицин ја дава главната антиоксидантна улога на лукот, а сулфурот помага во побрзо производство на антитела кои се борат против вирусите.

Опуштете се со ТВ
Резултатите од истражувањето на Универзитетот Карнеги Мелон во Питсбург велат дека опуштањето со омилената серија на ТВ му помага на имунолошкиот систем за 80 проценти. Така, ефектот е ист како кај вежбањето или хобито, бидејќи нивото на стрес е намалено.

Наспијте се
Редовното спиење е исклучително важно за здравјето на организмот. Професорот Џејмс Б. Додадете барем половина час повеќе за спиење и веднаш ќе се чувствувате подобро.

Претходна објаваШто кажуваат вашите нокти за вашето здравје
Следна објаваДали ве боли грлото? Како да знаете дали е настинка или стрептокока?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име