Дома Здравје Заштитете се од херпес

Заштитете се од херпес

1629
0

Дали сте еден од луѓето кои имаат проблеми со херпес на устата во текот на зимата? Станува збор за заразна болест предизвикана од вирус за кој не постои сигурен лек, но може да се спречи и контролира доколку се грижите за здрава исхрана и начин на живот.

Еве што треба да направите за да избегнете непријатни вирусни плускавци и рани на вашето лице.

Оралниот херпес е заразна болест предизвикана од вирусот на херпес симплекс тип 1, кој обично се поврзува со инфекција на усните, устата и лицето. Овој тип на херпес можете да го добиете преку бакнеж, со конзумирање храна или пијалок од заразена чинија и чаши, но и ако сте во близина на заразено лице кое кашла и кива.

Присуството на вирусот во организмот не значи негова манифестација на кожата. Некои статистички податоци покажуваат дека повеќето луѓе се инфицираат со оралниот херпес вирус до 20-тата година од животот, и дека вирусот останува неактивен во телото по активна инфекција.

Вирусот повторно ќе се активира во форма на красти на лицето и усните, а преку бели меурчиња само кај 20 до 40 отсто од луѓето, поточно оние кои страдаат од ослабен имунитет, хормонална нерамнотежа или екстремен емоционален стрес.

Некои нанесуваат алое вера, сода бикарбона на лицето за да го „излечат“ оралниот херпес, но вистинската вистина е дека нема лек за овој вирус.

Рецептите од тетратките на вашата баба ќе ви помогнат да ги дезинфицирате раните и да го спречите нивното ширење: на пример, исечете едно чешне лук на половина и покријте го заразеното место со него, држете го против раната една минута, а потоа повторете ја постапката неколку пати во текот на денот.

Но, само силен имунитет ќе ги ограничи симптомите на инфекција и ќе го спречи честото враќање на рани на лицето.

Совети за зајакнување на имунитетот

Свежо цедениот сок од овошје и зеленчук е одличен извор на антиоксиданси, витамини и минерали кои ќе го зајакнат целиот организам. Јадете повеќе сирова, сезонска храна богата со хранливи материи и избегнувајте индустриски обработена храна, рафиниран шеќер, големи количини сол и прекумерно консумирање алкохол.

Не заборавајте да вежбате во зимските месеци. Дури и ако студеното време ве спречува да се занимавате со вашите омилени спортови како трчање на отворено или возење велосипед, тоа не значи дека треба да бидете мрзливи. Исто така, ќе го зајакнете вашето тело со брзи одење, три до четири пати по половина час и не заборавајте да му обезбедите на телото доволно количество сон.

Избегнувајте стрес колку што можете повеќе – одвојте малку време секој ден за себе да поминете во вашата омилена активност за релаксација како медитација и читање на вашата омилена книга.

Спречете го ширењето на херпесот

Херпес плускавците и рани на лицето се исклучително заразни, затоа избегнувајте да го допирате ова место со голи раце, да ставате контактни леќи во окото по допирање на раните и да бакнувате други луѓе – особено деца и постари лица со ослабен имунитет, бидејќи ќе загрозите нивното здравје.

Не ги споделувајте чиниите, чашите и приборот за јадење за време на акутна инфекција, за да не го пренесете вирусот во вашето домаќинство. Истото важи и за крпи и крпи. По употребата, добро стерилизирајте ги предметите со топла вода и соодветен детергент.

Претходна објаваЈогуртот е добар против дијабетес
Следна објаваПредлог Закон за заразни болести, кој се мерките?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име