Дома Живот Зачини за потопла зима: Цимет и Каранфилче…

Зачини за потопла зима: Цимет и Каранфилче…

248
0

Зачините како цимет и каранфилче се карактеристични за зимските месеци затоа што го снабдуваат организмот со многу супстанции кои имаат корисни ефекти врз здравјето на луѓето.Покрај храната што обично ја сочинува правилната исхрана, а е вообичаена за зимата, посебен акцент треба да се стави на таканаречените зимски зачини.Зимата во нашиот регион е период од годината што ги најавува долгоочекуваните празници, но освен топлината на празничната атмосфера, таа пред се е обележана и со чести ниски температури.Покрај тоа што го загреваат организмот со нивните опојни вкусови, циметот и каранфилчето значително ги збогатуваат сетилните својства на храната, затоа тие се неопходни состојки во многу десерти, јадења, пијалоци…

Претходна објаваОсновни емоции кај децата…
Следна објаваКафе или чај: Што е подобро за вашето телo?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име