Дома Health ЗАМОР, НАПНАТОСТ, ДЕБЕЛЕЕЊЕ… Овие симптоми укажуваат на недостаток на важен минерал!

ЗАМОР, НАПНАТОСТ, ДЕБЕЛЕЕЊЕ… Овие симптоми укажуваат на недостаток на важен минерал!

410
0

ЗАМОР, НАПНАТОСТ, ДЕБЕЛЕЕЊЕ… Овие симптоми укажуваат на недостаток на важен минерал!

Нутриционистите истакнуваат дека симптомите како што се замор, зголемување на телесната тежина и уште неколку други видливи промени може да значат дека имате проблем со недостаток на селен.

Од време на време, некои луѓе чувствуваат одредени симптоми , кои ги припишуваат на секојдневниот стрес и замор, не знаејќи дека позадината е нешто поинаква.

Туната е здрава, но не се препорачува за секого: Проверете дали сте во ризична група


Одредени симптоми што ги чувствувате може да бидат последица или причина за недостаток на селен , што подетално го објаснуваат нутриционистите

  • Селенот е есенцијален минерал кој му служи на нашето тело како одличен антиоксиданс, особено во комбинација со витаминот Е.

Овој моќен минерал е слабо застапен во нашиот организам, го има само во траги, и затоа е многу важно да се внесува преку храна која е богата со протеини. Еве ги симптомите кои покажуваат недостаток на селен во телото:

Кршливи и слаби нокти
Хроничен замор
Нервоза и напнатост
Ненадејно зголемување на телесната тежина
Слабост во мускулите
Губење на косата
Ослабен имунитет
Несвестица
Проблеми со тироидната жлезда

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПЕТОК 24 МАРТ! Рибите ќе уживаат во љубовта, додека Девиците ќе бидат оптоварени со работа, а токму тоа ќе има правни проблеми
Следна објаваОлеснете ги симптомите на алергија со оваа храна

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име