Дома Health Задржете ги коските силни…

Задржете ги коските силни…

284
0

Задржете ги коските силни…

Веќе по 30-тата година, јачината на коските се намалува, а како што старееме, ризикот од развој на остеопороза се зголемува. За да ги одржувате вашите коски здрави, следете ги овие упатства:

Внесувајте доволно калциум преку исхраната. Тоа ќе го постигнете ако јадете многу млечни производи, свеж зеленчук, овошје
и житарки.

Престани да пушиш.

Движете се доволно и спортувајте.

Цревната флора…

Внимавајте да не станете премногу тенок.

Ако вашиот индекс на телесна маса е под нормалните вредности, треба да размислите уште повеќе за правилна исхрана и нега на коските, бидејќи постојат некои фактори (како помалку масти) кои негативно влијаат на здравјето на коските.

Претходна објаваЦревната флора…
Следна објаваТри начини да се справите со нападите на паника

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име