Дома Ментална гимнастика Загатка: Кој број треба да стои на местото на прашалникот?

Загатка: Кој број треба да стои на местото на прашалникот?

473
0


Можете ли да ја решите оваа загатка?

Исто како и нашите мускули, нашиот мозок треба да се тренира и да се одржува во добра форма. И, се разбира, еден од најдобрите начини да го направите тоа е редовно да ги тестираме нашите вештини за набљудување.

Добрата страна на загатките
Освен што е извор на забава, решавањето загатки има и голем број на придобивки. Решавањето загатки ја зајакнува врската помеѓу мозочните клетки, што помага да се подобри меморијата. Логичките игри го тренираат вашиот мозок да гледа различни пристапи кон проблемите. И последно, но не и најмалку важно, визуелните загатки помагаат да ги тренирате мускулите на очите.

Денеска ви подготвивме интересна загатка. Ваша задача е да се обидете да дојдете до вистинското решение.


Погледнете го решението:

Патка = 7
Портокалова птица = 5
Врана = 8
1 патка (7) + 2 портокалови птици (2 × 5) + 1 врана = 25

Претходна објаваОва е најчудниот и најбрзиот начин да се смирите
Следна објаваШто е суперхрана, која е суперхрана

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име