Дома Психолошки совети Заборавате имиња кога ќе се запознаете со некој

Заборавате имиња кога ќе се запознаете со некој

561
0

Еве зошто тоа се случува…

Веројатно не постои човек кој барем еднаш не заборавил имиња.

Психолозите велат дека тоа е затоа што се фокусираме да се претставиме што е можно „јасно и гласно“, а научниците од Универзитетот во Сасекс веруваат дека ова не е непростлива процедура или нешто што треба да ни направи непријатно, „бидејќи така мозокот работи“.

Ако мозокот „процени“ дека не треба да запомниме некоја информација, односно дека не ни треба, тогаш логично е дека нема ни да ја паметиме. Тоа е механизам кој го штити мозокот од преоптоварување со информации, со складирање на непотребни информации на, да речеме, компјутерски јазик, „рециклирана корпа“ – смета д-р Илдико Кеменес од истражувачкиот тим.

Сепак, постојат неколку трикови кои можете да ги примените за да ја избегнете непријатната ситуација на ново познанство подоцна.

Кога ќе сретнете некого, кажете нешто за неговото име, на пример, така се вика мојот најдобар пријател, братучед, а ако е необично име, секако коментирајте го тоа. Ова ќе го вклучи мозокот и ќе ја зголеми веројатноста да се запамети името.


Второто правило е дека во текот на разговорот мора да го кажете и неговото име, без разлика дали стоите сами и разговарате или сте во поголемо друштво. Дури и кога ќе се поздравите, не кажувајте само „се гледаме“, туку повторете го неговото име уште еднаш.

Луѓето како визуелни суштества се сеќаваат на деталите, лицата, бојата на облеката, затоа користете ја таа карактеристика кога ќе сретнете некого. Направете го неговото име видливо во вашата глава така што ќе пронајдете мисла или збор што ве асоцира на тоа име, а потоа замислете го.

Можете да одите чекор понатаму и да му доделите асоцијација на впечатливиот дел од неговото лице, било да се тоа очи, нос, насмевка или уши. Колку и да ви изгледа комплицирано ова, направете го затоа што, како што тврдат експертите, така се создаваат врски во мозокот кои го отежнуваат заборавањето на името на соговорникот.

Претходна објаваНајлесниот рецепт за посни кроасани
Следна објаваДенеска се слави Свети Наум Охридски – Чудотворец

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име