Дома Health Заболување на црниот дроб може да се забележи на кожата

Заболување на црниот дроб може да се забележи на кожата

1074
0

Заболување на црниот дроб може да се забележи на кожата

За жал, болестите на овој орган понекогаш не предизвикуваат симптоми долго време или се многу незабележливи. Еден од нив се однесува на кожата. Дознајте што не треба да потценувате.

Панкреасот е еден од најважните органи на човечкото тело. Одговорен за правилно варење.

Заболувањето на црниот дроб може да предизвика многу проблеми, па затоа вреди да се знаат факторите кои ја зголемуваат веројатноста за заболување на панкреасот. Секој од нив, како што можете лесно да претпоставите, е поврзан со нашата исхрана и начин на живот.

Факторите кои најмногу го загрозуваат панкреасот вклучуваат:

консумирање големи количини на алкохол,

пушење тутун,

исхрана богата со масти.

Дополнително, работата на панкреасот може да биде оштетена и од придружни болести, како што се камења во жолчката, сите видови липидни нарушувања, како и дијабетес, уремија, колагеноза или вирусни и бактериски инфекции.

За влошување на состојбата на панкреасот може да придонесат и разни видови автоимуни болести.

Еден од главните симптоми на дисфункција на панкреасот е болки во стомакот, тие се појавуваат околу половина час по обилен оброк или консумирање алкохол. Сепак, не сите симптоми се поврзани со непријатност во оваа област. Не секој знае дека еден од неочигледните симптоми на болеста на панкреасот е жолта кожа и чешање.

Д-р Воја ПЕРИШИЌ објасни: Ако имате проблеми со ВАРЕЊЕТО и постојана КАШЛИЦА

Во посериозни случаи, дури и склерата може да стане жолта. Исто така, вреди да се обрне внимание на тоа дали еритем се појавува на кожата.

Запомнете дека состојбата на панкреасот може да се провери, на пр. правење тестови на крвта. Ако забележите вознемирувачки симптоми, прашајте го вашиот лекар за упат за тестови.

Претходна објаваД-р Воја ПЕРИШИЌ објасни: Ако имате проблеми со ВАРЕЊЕТО и постојана КАШЛИЦА
Следна објаваОваа храна е суво злато за коските, а го обновува целото тело

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име