Дома Живот Забавниот парк Дизниленд близу Париз е повторно отворен…

Забавниот парк Дизниленд близу Париз е повторно отворен…

496
0


Забавниот парк Дизниленд близу Париз е повторно отворен од четвртокот, откако не работи скоро осум месеци поради пандемијата, но посетителите сепак мора да ги следат безбедносните мерки на претпазливост за борба против вирусот.

Граѓаните можеа да се фотографираат со маскотите на омилените ликови на Дизни како Мики Маус, Мини Маус и Сиjoо, но не и да се прегрнат заради физичката оддалеченост.

Според новите правила на однесување во паркот, „тесната интеракција, вклучително и прегратките, е привремено забранета“, а посетителите над шест години, исто така, мора да носат заштитни маски.

Влегувајќи во паркот, посетителите не ја криеја возбудата. 22-годишната Емелин Н’Залаканда беше честа посетителка пред пандемијата: „Се чувствувам како да го чекав ова цел живот. Поминаа месеци и месеци “, рече таа. „Неверојатно е. Многу е емотивно да ги видам повторно сите овие луѓе “.

Натача Рафалски, директор на Дизниленд, рече дека повторното отворање на паркот е пресвртница за целиот сектор за туризам и угостителство во Франција. – „Сите со нетрпение го очекувавме овој момент“, рече таа. „Рестораните, хотелите, тематските паркови и рестораните се клучни за францускиот живот.

Пренесува: Reuters

Претходна објаваДали треба да ги миете забите пред и по појадокот?
Следна објаваМоќен пијалок кој ја подобрува крвната слика и ја враќа енергијата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име