Дома Светски дестинации Живот под карпите: Драматичен шпански град кој се чини дека е надвор...

Живот под карпите: Драматичен шпански град кој се чини дека е надвор од нашата планета

225
0


Иако брои само околу три илјади луѓе, Сетенил де Лас Бодегас е феномен што туристите од целиот свет сакаат да го видат поради драматичните куќи чии покриви и ѕидови често се дел од карпите …

Еден од најстарите познати подземни градови лоциран во Шпанија, Сетенил де лас Бодегас се наоѓа на околу 160 километри северо-источно од Кадиз. Куќите изградени во карпите долж текот на реката Трехо совршено се вклопуваат во ридската Андалузија и прават сцена за паметење. Сетенил де лас Бодегас е еден од познатите, Бели градови на Андалузија , познат по нереалната белина на своите куќи. Ронда е веројатно еден од најдраматичните бели градови, а до Сетенил де лас Бодегас е оддалечен само половина час.


Иако брои само околу три илјади луѓе, Сетенил де Лас Бодегас е феномен што сакаат да го видат туристи од целиот свет. Според некои податоци, луѓето живееле во градот уште во камено време, но тој започнал да се развива дури во 12 век, кога Маури започнале да го користат како природна тврдина, што било исклучително корисно со оглед на бурното минато. Карпите што служат како куќи наместо покриви и sидови се главната атракција на Сетенил де лас Бодегас, исто како живописните улици. Студениот камен е од голема помош за време на жешките лета, кога помага да се спуштат неколку степени.

Во минатото, токму постудените делови од куќите се користеа за складирање храна, како што е природен фрижидер. Освен куќи за разгледување, како и знаменитости како кулата на обновениот замок Назари, градот е посетен и за врвно квалитетно вино, како и вкусни локални јадења, особено месо и сирење и миризливи портокали. Можете исто така да ја побарате најстарата улица во градот, Кале Херериу, која води до Плаза де Андалусија – живописен плоштад со неколку ресторани.

Претходна објаваИ јадењето на овошје има свој тајминг, еве кога е најдобро да се јаде…
Следна објаваЈаболков оцет – како и колку да пиете за да изгубите тежина и колку да ги регулирате шеќерот и холестеролот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име