Дома Life Животни трикови на нашите баби кои функционираат и денес

Животни трикови на нашите баби кои функционираат и денес

627
0

Животни трикови на нашите баби кои функционираат и денес

Некои совети од нашите баби сепак треба да се пренесуваат од колено на колено бидејќи тие можат да ни помогнат. Ова се само дел од триковите што ги користеа нашите баби кога ги немаа ресурсите што ги имаме ние.

ИЗГОРЕНА ТАВА ИСЧИСТЕТЕ СО СОЛЕНА ВОДА

Иако често се случува нешто да изгори, тавата или тавата можат повторно да заблескаат со помош на солена вода. Во садот што сакате да го исчистите зовријте солена вода околу 20 минути и повторно ќе биде чиста.

ПРОДОЛЖЕТЕ ГО ЖИВОТОТ НА ЛАК ЗА НОКТИ КОРИСТЕЊЕ НА АЦЕТОН

Бабите се секогаш економични. Никогаш не ги фрлаат исушените лакови додека не додадат малку ацетон и само кога ќе се потрошат ги фрлаат во ѓубре.

Немате ацетон дома, но итно треба да го отстраните лакот? Четири трикови кои ќе ви го решат проблемот

ДОДАЈТЕ СОЛ ЗА СОВРШЕНО варени ЈАЈЦА
Бабите знаат да зготват совршени јајца бидејќи додаваат малку сол во водата додека се варат јајцата.

КОГА ДЕТЕТО УЧИ ДА ПИШУВА, ПОВРЗЕТЕ ГУМЕНА шипка околу РАКАТА

Иако звучи старомодно и необично, овој трик може да биде многу корисен кога го учите вашето дете како правилно да држи молив. Најпрво ставете гумена лента околу зглобот на детето, дајте му молив и поминете ја гумата преку третина од моливот. Така ќе остане на место цело време.

АСПИРИНОТ ГИ ОДРЖУВА ЦВЕЌИЊАТА

Аспиринот не само што помага при болки и главоболки, туку можете да го ставите во вазна со вода за да ги одржувате вашите рози свежи и убави долго време.

Претходна објаваНелекувањето на депресијата и анксиозноста го оштетуваат мозокот
Следна објаваЛИЧЕ НА БАКЛАВА, НО НЕ Е Старомодната торта со ореви е полна со јаткасти плодови и сочна со додатоци

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име