Дома Родители и деца Жена, мајка… преморена!

Жена, мајка… преморена!

373
0

Обидете се да се сетите на вашиот умор пред мајчинството. Тоа не е слика на она што го чувствувате сега како мајка, нели?

Мајките веројатно знаат што е замор најмногу од сите луѓе. Секојдневната грижа за децата никогаш не завршува, а за некои се чини дека секој ден е се поголема. Ако на грижата на мајката ја додадеме грижата за домаќинството и обврските на работа, сосема е јасно дека секоја мајка понекогаш едноставно достигнува состојба кога ќе „прегори“. Но, на детето му е потребна својата мајка без разлика дали е уморна, депресивна или лута.

Затоа, најдете некој начин како да „одморите од децата“ бидејќи едноставно за да бидете подобри за нив, никогаш не смеете да заборавите на себе! Немојте да мислите дека сте себични, бидејќи она што му треба на вашето дете пред се е одморена и среќна мајка.

Пробајте го следново од време на време…

Истуширај се. Колку пати не сте имале време да се истуширате затоа што вашето дете е вознемирено? Ако сакате и треба да се истуширате, направете го тоа.

Прошетај. И покрај сите обврски, понекогаш прошетајте сами и оставете го тато малку да се забавува со децата.

Побарајте помош. Вработете некого или побарајте некој од вашето семејство да ви помогне барем еднаш неделно, барем неколку часа. Искористете го тоа време за да направите нешто за себе, дури и ако тоа е седење и слушање музика, вежбање, шопинг…

Посетете салон за убавина. Почестете се со нова фризура или масажа. Почестете се со нешто за што немате време дома.

Уживајте во вашето хоби. Доколку пред доаѓањето на бебето сте имале некое ваше посебно хоби, кое било привремено ставено на чекање, почнете повторно да уживате.

Запишете се на курс кој отсекогаш сте го посакувале. И не заборавајте, тоа не е курс за мајки и бебиња, туку само за вас, додека детето ужива во „времето за татковци и бебиња“ дома.

Посветете се на духовноста. Поради многубројните обврски забораваме духовно да се грижиме за себе. Користете чести кратки паузи за момент на молитва или медитација и на овој начин ќе си помогнете себе си и вашето бебе бидејќи ќе го одржите внатрешниот мир кој ви е потребен.

Одмори се. Не се чувствувајте должни секогаш да излегувате надвор. Понекогаш најмногу ви треба затворањето на вратата од спалната соба и одморот.

Не заборавајте за вашите пријатели ! Шолја кафе или краток телефонски повик понекогаш може да ги олесни долгите и тешки денови.

Претходна објаваСпиете добро, но сепак се борите со темните кругови?
Следна објаваДали те болат колената? Спречете го артритисот со само една важна промена

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име