Дома Нега и убавина Ефект на пудра: Избегнувајте ги 6-те најчести грешки во шминкањето

Ефект на пудра: Избегнувајте ги 6-те најчести грешки во шминкањето

632
0

Не е секогаш виновна погрешната нијанса.

Пудрата е основата на секој мејкап изглед и со право го носи името на основата. Без разлика на цената на вашата течна подлога или на вашето порцеланско чисто лице, ништо од тоа не е важно дали вашата шминка зема т.н. ефект на колач.

Ако забележите дека подлогата прави вашата кожа да изгледа полошо наместо подобра – помислете на зголемени пори, ронлива кожа, пудра што е премногу видлива – еве неколку потенцијални причини зошто тоа се случува и совети како да ја поправите.

Не сте ја подготвиле добро кожата

На појавата на течната пудра многу влијае подготовката, односно хидратацијата на кожата. Ако вашиот тен е дехидриран, груб или едноставно не е најдобар, тоа може да влијае на тоа како подлогата „седи“ на вашата кожа. Со цел вашето лице да изгледа кадифено мазно со совршено прикриени неправилности, клучна е подготовката и треба да содржи барем хидратантна крема и прајмер .

Не сте дозволиле прајмерот или кремот да се впие во кожата

Пред да ја нанесете пудрата, потребно е прајмерот и кремот за лице целосно да се впијат во кожата пред да почнете да нанесувате шминка. На овој начин ќе спречите пудрата да се лупи и да формира грутки.

Помина долго време откако последен пат сте направиле пилинг

Иако хидратацијата на кожата игра важна улога во појавата на пудрата, пилингот е речиси исто толку важен. Ако не правите редовно пилинг и вашето лице има купчиња мртви клетки, пудрата може да добие сладок изглед.

Избравте погрешна формула за основата

Како што погрешната нијанса на подлогата може да создаде ефект на маска, погрешната формула може да го направи истото. Текстурата на пудрата најдобро се избира според типот на кожата. Мат формулите се генерално добар избор за мрсна кожа, луѓето со сува кожа треба да користат пудри со навлажнувачки состојки , додека оние со проблематична кожа можат да имаат корист од подлоги за корекција на боја со мат ефект.

Користете погрешна основа во погрешно време од денот

Освен формулата избрана според типот на вашата кожа, не сите типови на подлоги се погодни за секоја активност или период од денот. За некои активности, треба да изберете повеќе проѕирни текстури како што се BB кремите бидејќи течните подлоги, кои нудат целосна покриеност, се едноставно премногу дебели и претешки.

Претходна објаваОва е најлошата храна за вашата тироидна жлезда, според диететичарите
Следна објаваСите лековити својства на малината

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име