Дома Life Експертите тврдат: Ова е најдоброто време од денот за кафе, а НЕ...

Експертите тврдат: Ова е најдоброто време од денот за кафе, а НЕ е утро!

234
0

Експертите тврдат: Ова е најдоброто време од денот за кафе, а НЕ е утро!
Доколку сакате целосен ефект на кафето, избегнувајте да го пиете веднаш по будењето

За кафето секогаш има различни мислења, што не е чудно бидејќи сите имаме различни навики.

И ќе продолжат да се кршат копја за корисноста на кафето, потребните количини, како и кога во текот на денот треба да се пие.

Сепак, зачудувачки, експертите се согласуваат во едно: првото утринско кафе што го пиеме веднаш по будењето, не е најдобро за нашиот организам.

Кога ќе се разбудиме, новиот кортизол, хормонот на стрес кој не држи „под адреналин“, е на највисоко ниво и кофеинот наутро нема да го има посакуваниот ефект.

ВНИМАВАЈТЕ: Оваа група на луѓе НЕ ТРЕБА ДА ПИЈАТ КАФЕ


„Повеќето луѓе сакаат да го поправат кофеинот веднаш штом ќе ги отворат очите наутро. Сепак, некои студии покажуваат дека е подобро да се почека три или четири часа по будењето, па дури потоа да се пие кафе, бидејќи во тој дел од денот нивото на кортизол е ниско и енергетското својство на кофеинот е целосно изразено“, вели др. Шери Рос.

Сепак, експертите советуваат да следите уште неколку правила, да не пиете кафе по 17 часот и да го избегнувате најмалку шест часа пред спиење.


А што се однесува до количината – едни велат дека 200 милилитри или две шолји се доволни за еден ден, а други тврдат дека четири или пет чаши нема да имаат негативни ефекти

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПЕТОК 24 ФЕВРУАРИ! Рибите ќе имаат проблеми на сите полиња, Овните ќе уживаат во љубовта
Следна објаваПченката позитивно делува на МНОГУ тегоби, а поради нејзиното дејство особено се препорачува за постарите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име