Дома Здравје ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Кога сме настинати, речиси секој прави голема грешка…

ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Кога сме настинати, речиси секој прави голема грешка…

874
0

Ова е периодот кога најмногу владеат настинките и грипот, а симптомите безмилосно ни го нарушуваат секојдневното функционирање.

За да ги олесниме, подобро е да одиме во аптека да земеме лек кој може да ни помогне!?

Дали знаевте дека ова е една од најголемите грешки што можете да ги направите кога ќе се разболите? Во повеќето случаи, има повеќе штета отколку корист, тврди фармацевтот Абас Канани .

“Огромното мнозинство од луѓето одат во аптека за лекови при првото појавување на симптомите на настинка. Сепак, ова е огромна грешка бидејќи нема врска со тоа дали веднаш ќе започнете со третман или само кога симптомите ќе станат посилни. Резултатите се истото, настинката едноставно мора да помине сама од себе“, објасни фармацевтот. Всушност, поентата е дека лековите не ја лекуваат настинката. Тие само ги ублажуваат симптомите што ги имате.

„Не прави голема разлика кога ќе почнете да земате лекови за настинка бидејќи тие немаат никакво влијание врз природата на самиот вирус, кој ќе напредува без разлика дали сте ги земале или не. Сите тие се само симптоматски олеснување“, објасни Канани, кој додава дека класичната настинка во просек трае и до 10 дена.

Друга од најчестите грешки е употребата на стари антибиотици. Тие, исто така, не можат да помогнат во лекувањето на настинки, а покрај тоа, опасно може да биде и консумирањето на антибиотици кои сте ги користеле за претходни третмани.

„Повеќето настинки се предизвикани од вируси, а не од бактерии, така што нема апсолутно никаква потреба да земаат антибиотици, но некои луѓе ќе одлучат да земаат антибиотици што им останале од порано, а не е невообичаено да ги позајмуваат од семејството или пријателите. го видел тоа многу пати. Немој да го правиш тоа е само настинка, само вирусна инфекција, ќе помине“, објасни фармацевтот и предупреди на недоволно внесување течности.

“Хидрацијата и правилната исхрана се од исклучителна важност за вашето здравје, а особено се важни кога сте настинати. Имено, дехидрацијата само ќе ве оптоварува уште повеќе бидејќи вашето тело мора многу повеќе да работи кога не е хидрирано. Затоа погрижете се да пијте доволно течности.Исто така, внимавајте на внесот на храна бидејќи иако можеби имате послаб апетит кога сте болни, не случајно прескокнувајте ги оброците бидејќи така само ќе се чувствувате полошо“, објаснува Канани.

Претходна објаваЗА ПОЈАДОК: Турски лебници
Следна објаваОва се првите знаци на деменција на кои треба да внимавате

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име