Дома Живот Експертите ОБЈАСНУВААТ што се случува кога спиете со ЛЕЌИ?

Експертите ОБЈАСНУВААТ што се случува кога спиете со ЛЕЌИ?

175
0

Експертите ОБЈАСНУВААТ што се случува кога спиете со ЛЕЌИ?

Носењето контактни леќи е еден начин да се грижите за лошиот вид или решение ако за забава купите боја што не е природна боја на вашите очи. Сепак, тие не се најбезбедната опција за здравјето на вашите очи во сите ситуации.

Тие се попрактични од очилата, освен што се позахтевни за ставање и вадење, но истражувањата ни открија што може да се случи кога ќе заспиеме со нив и колку е тоа лошо, пренесува „Allure.

Дали е безбедно да се спие со леќи?

Кратко и едноставно: не, не е безбедно да спиете со леќи. Веруваме дека ова им се случило на многу луѓе и дека не е првото нешто што ви паѓа на памет кога ќе се вратите дома уморни и дремете, туку обидете се да обрнете внимание на тоа.

Очите можат да покажат дека нешто не е во ред со мозокот

Спиењето со леќи носи со себе ризик од оштетување на рожницата. Според експертите, постои можност да има бактерии под леќата. Ако се случило да спиете со нив, а ништо да не се случи, не значи дека тие никогаш нема и треба да го правите тоа додека можете.

Што точно се случува кога ќе заспиете со леќите на себе?

На рожницата и треба кислород за да преживее и да биде здрава, но вие ја блокирате со леќи.

„Иако контактните леќи се сосема безбедни за носење кога се користат правилно, тие сепак го задушуваат нормалното количество кислород што нормално го прима рожницата. А навечер, кога ги затворате очите подолго време, снабдувањето со кислород се намалува за третина од она што вообичаено го добиваме кога ни се затворени очи. очите покриени со контакти додека спиете добиваат уште помалку од тоа, што доведува до проблеми “, велат експертите од Националниот институт за визија.

Дури и дремката може да ви го иритира окото ако не ги извадите помагалата за вид. Немате причина за паника ако ви се случи еднаш да не ги извадите, но внимавајте тоа да не се повторува често.

Претходна објаваДневен хороскоп за 20 јануари: Бик, здравје многу добро, Скорпија, мирен ден на љубовно поле
Следна објаваДневен хороскоп за 24 јануари: Раковите очекуваат изненадување од партнерот, Скорпиите може да добијат прилив на пари

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име