Дома Health Експертите велат дека овој напиток подобро од водата ќе ја задоволи вашата...

Експертите велат дека овој напиток подобро од водата ќе ја задоволи вашата жед

215
0

Експертите велат дека овој напиток подобро од водата ќе ја задоволи вашата жед

Кога чувствувате жед и сакате да ја угасите, секогаш можете да посегнете по чаша вода, но обичниот H2O не е пијалокот кој најефективно го рехидрира телото, покажа студијата на шкотскиот универзитет Св. Ендрјус.

Шкотските истражувачи открија дека водата, минерална и газирана, доста добро ја извршува својата функција кога вклучува брза хидратација на телото, но за време на топло време, пијалоците со малку шеќер, масти, сол или протеини се уште покорисни бидејќи нè одржуваат хидрирани за подолго.

Различен е и начинот на кој телото реагира на различни пијалоци, изјави Роналд Моган, професор на Медицинскиот факултет во Св. Ендрјус и главниот автор на студијата.

Не треба да се занемари ниту количината на пијалок, бидејќи колку повеќе течност консумирате, толку побрзо се празни желудникот, а течноста потоа се апсорбира во крвотокот, каде што ги разредува телесните течности и го рехидрира телото.

Млекото се рехидрира подобро од обичната вода

Друг фактор кој влијае на тоа колку пијалокот не хидрира е поврзан со неговиот состав.

Откриено е дека млекото ќе го хидрира телото подобро од обичната вода бидејќи содржи шеќер лактоза, некои протеини и малку масти, а сето тоа помага да се забави празнењето на течноста од желудникот и да се одржи хидратацијата подолг период.

Млекото исто така содржи сол, која делува како сунѓер и ја задржува водата во телото, што резултира со помалку урина.

Истото важи и за оралните течности за рехидратација кои се користат за лекување на дијареа. Тие содржат мали количини шеќер, малку натриум и калиум, а сето тоа придонесува за задржување на водата во телото.

Умерено со слатки пијалоци
„Студијата не потсетува на она што веќе го знаевме: електролитите, како што се натриумот и калиумот, придонесуваат за подобра хидратација, додека калориите содржани во пијалокот го забавуваат празнењето на желудникот и затоа ја намалуваат потребата за мокрење“, вели Мелиса Мајумдар. , диететичар и претставник за медиумите на Академијата за исхрана и диететика, која не учествувала во студијата, како што пренесува Poslovni.hr .

Но, пијалоците со повеќе концентрирани шеќери, како што се овошните сокови или Кока-Кола, не мора да придонесуваат толку за рехидратација како нивните колеги со помал шеќер.

Газираните и зашеќерените пијалоци не само што го хидрираат телото во помала мера, туку и додаваат дополнителни шеќери и калории кои нема да не заситат како цврста храна, рече Мајумдар.

Тој додава дека водата е најевтиниот хидратантен крем. Бубрезите и црниот дроб зависат од вода за да се ослободат од токсините од телото, а водата исто така игра клучна улога во одржувањето на еластичноста и еластичноста на кожата.

Ако сте жедни, вашето тело ќе ви сигнализира
Иако е важно да внесуваме доволно течности за да ги одржуваме зглобовите подмачкани, да помогнеме во спречување на инфекции и транспорт на хранливи материи до нашите клетки, во повеќето ситуации луѓето не треба да се грижат премногу за тоа колку ги рехидрираат нивните пијалоци.

„Ако сте жедни, вашето тело само ќе ви сигнализира да пиете повеќе течности. Исклучок се спортистите кои напорно тренираат во топли услови, губат многу течност преку потење“, вели Моган.

За повеќето луѓе, водата е доволна за да ги замени изгубените течности, но најдобриот начин за рехидратација зависи од тоа каде сте и што правите.

„Потребите на физички активно лице кое работи на отворено во топол летен ден може да се разликуваат од потребите на оние кои престојуваат во климатизирани простори“, рече тој.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПЕТОК 12 МАЈ! Стрелците се занимаваат со приватен БИЗНИС, Скорпиите страстни, а еве каков знак следи ПРОМЕНА НА РАБОТА
Следна објаваДодека таа чисти, тој одмара: 6 причини зошто мажите имаат многу полесен живот од жените

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име