Дома Светски дестинации Езерото од бајките во форма на срце е туристичка сензација во Јапонија

Езерото од бајките во форма на срце е туристичка сензација во Јапонија

175
0

Сместено во оддалечена област на јапонскиот остров Хокаидо, езерото Тојони помина од скриен скапоцен камен, на туристичка дестинација за посета. Ова слатководно езеро е опкружено со бујна шума, што само по себе би било импресивно, но езерото е познато по својата необична форма – срце.

Езерото стана сензација преку ноќ откако беше прикажано во популарната јапонска телевизиска реклама. Бидејќи луѓето сфатија дека „Езерото на срцето“ навистина постои и сите сакаат да го посетат. Езерото Тоиони, порано познато како Камуито или „Мочуриштето каде што живее Господ“, е идеално место за воздушни фотографи и беспилотни летала.

Постојат дури и тури со хеликоптери со кои патниците и туристите го обиколуваат езерото. Воздушниот преглед е добар и од друга причина. Езерото Тојони се наоѓа во рамките на заштитена шума населена со многу диви животни. Вклучува и голема популација на кафеави мечки.

Езерото е прекрасно во кое било време од годината, па многу фотографи низ целиот свет доаѓаат да го фотографираат езерото Тојони. Иако обликот на срцето, секако, го прави романтичен и сентиментален, исто така е неверојатно да се помисли дека ова е водно тело, создадено природно.

Google search engine
Претходна објаваПрашање кое ќе ви покаже колку всушност е здрав вашиот мозок
Следна објаваМаслото од алое вера – благодет за здравје и убавина!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име