Дома Psychological advice Едноставен совет како да спречите напади на паника (ВИДЕО)

Едноставен совет како да спречите напади на паника (ВИДЕО)

510
0

Техника која може да ви СПАСИ ЖИВОТ: Едноставен совет како да спречите напади на паника (ВИДЕО)

Повеќето луѓе барем еднаш во животот ги фатило паника, почнуваат да дишат брзо, дланките им се потат, срцето почнува да чука брзо и неправилно, а телото го обзема слабост и треперење. Да се ​​чувствуваат како да ќе се онесвестат или ќе умрат. Сите овие симптоми се дел од многу непријатно физичко искуство од психолошко потекло – напад на паника.

Вежбите, односно техниката на дишење што можете да ја примените во таа ситуација значително ќе ви помогнат да го спречите развојот на нападот или, доколку веќе е развиен, да ги смирите симптомите и брзо да го вратите телото во рамнотежа.

Знаци кои покажуваат дека имате сериозен проблем со анксиозноста

Како да дишете кога чувствувате дека доаѓа напад на паника:
Дишете од стомакот, вдишете воздух низ носот, полека, броејќи до пет
Кога ќе земете длабок здив, задржете го здивот и повторно избројте до пет.
Почнете да го издишувате воздухот многу бавно, преку нос или уста, броејќи до пет и целосно издишување.
Кога ќе издишите, земете два вдишувања и издишете со вашиот нормален ритам на дишење, а потоа повторете ја техниката на длабоко дишење. Повторете го циклусот три пати и дотогаш веќе ќе почувствувате дека симптомите почнуваат да се намалуваат, пулсот се смирува и дишењето се нормализира.

Претходна објаваДали сакате да јадете суво грозје? Несвесно придонесувате за ЛЕКУВАЊЕ на телото!
Следна објаваЗа сечиј вкус: печен зеленчук со мелено месо

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име