Дома Психолошки совети Една студија вели дека галењето куче е добро за вашиот мозок, еве...

Една студија вели дека галењето куче е добро за вашиот мозок, еве зошто…

513
0

Една нова студија спроведена во Швајцарија сугерира дека кучињата може да бидат добри за нашиот мозок. Истражувачите регрутирале 19 здрави возрасни лица (9 жени и 10 мажи) за да им се мери активноста на мозокот во текот на неколку сесии, во присуство и отсуство на куче.

Истражувачите рекоа дека резултатите би можеле да ја подобрат ефикасноста на терапии со помош на животни кои се користат за лекување на многу состојби, вклучувајќи: депресија, деменција, посттрауматско стресно нарушување (ПТСН).

Во оваа студија, истражувачите избраа да користат функционална блиско-инфрацрвена спектроскопија (fNIRS). На челата на учесниците беа поставени две електроди за мерење на когнитивните активности, а беше покажано и зголемување на мозочната активност, односно фронталниот кортекс – клучен дел од мозокот кој го контролира вниманието, работната меморија, решавањето проблеми, размислувањето и емоционалните реакции.

Резултатите покажале дека мозочната активност се зголемува при галење на кучето, а силна мозочна активност се покажала и кога кучето ја напуштило собата. За време на студијата, учесниците биле собрани околу куче додека биле под скенер. Почнале да го гледаат кучето од другата страна на собата, постепено се доближувале додека не успеале да го галат. Потоа истото го направиле и со плишаното животно. И кога ги споредиле двете сценарија, истражувачите откриле дека има посилно зголемување на активноста на мозокот кога вистинското куче е во близина.

Кучето како терапија за луѓето

Имплементацијата на овие резултати од студијата е од интерес за целата медицинска заедница. д-р. Џои Р. Џи, невролог во болницата за мисијата Провиденс во округот Оринџ, Калифорнија, изјави за Healthline дека терапите со помош на кучиња се „вредни за многу хронични нарушувања и можат да се користат во услови каде што е потребно „смирување“, како што се децата и во установи за нега.“ долгорочна нега“.

Домашните миленици како кучињата можат и треба да се сметаат за важна терапевтска опција за пациенти од сите возрасти кои минуваат низ различни физички или ментални здравствени проблеми, се согласуваат експертите.

Претходна објаваЕден вид јаткасти плодови може да помогне да се подобри здравјето на цревата
Следна објаваДоволна е само една кафена лажичка секој ден: Пет намирници кои докажано ги топат мастите додека трепнете

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име